| Mihaila_Ionut_1992 a întrebat:

As vrea sa citit mesajul meu si sa va dati cu parerea cei care aveti un raspuns concret, rog copilasi de 12 anisori sa stea departe de postarea mea ca oricum eu au in cap doar iubire pentru colegul/colega de banca sau clasa. Deci am 21 de ani si as dori sa imi deschid o afacere, mai exact sa fac agricultura, am o idee insa nu dispun de teren.Ca sa incep toata aceasta treaba imi trebuiesc cam 80.000 euro din care aproximativ 35% dispun, as vrea sa accesez fonduri europene insa nu prea stiu de unde sa incep, unde sa ma prezint sa cer informatii.Ma poate ajuta cineva cu ceva sugestii? Multumesc frumos celor care raspund! funda

4 răspunsuri:
| ioanionel a răspuns:

Nu auzi ca omul vrea sa faca agricultura?

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

In ce zona te afli si unde ai vrea sa deschizi afacerea? In agricultura mai exact in ce domeniu? Ai putea sa faci ceva pe crescatorie de animale bio (gaini, sau vaci de lapte / carne etc). Genul asta de produse prind foarte bine la turisti si intamplarea face sa am o bucata de pamant pe care vreau sa o vand intr-o zona foarte populara din tara noastra, vizitata de multi turisti straini, foarte aproape de viitoarea autostrada ce va lega Moldova de Ardeal. Pentru fondurile europene, cand iti stabilesti clar care e tinta, angajeaza un consultant care pentru o suma decenta, se va ocupa de tot ceea ce trebuie si iti va explica tot ce trebuie sa stii. Daca ai putin noroc sa dai si peste unul cu pile, ale carui dosare se aproba repede e si mai bine. Sper sa-ti fie de folos.