| andrei28743 a întrebat:

cat dureaza procedura de angajare? De exemplu X merge la o firma pentru a se angaja de ziua urmatoare poate vine la servici cu acte in regula? Sau dureaza 3-4 zile pana este angajat cu acte?

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de job, la unele poti sa iti faci a doua zi dupa interviu actele, sa semnezi contractul si sa fii angajat..la altele poate dura luni de zile cu mai multe interviuri si teste.

Daca nu zici pe ce job candidezi nu stie nimeni, si chiar si atunci cine stie ce proceduri specifice de angajare are firma la care vrei sa lucrezi.

| Panamax a răspuns:

Trebuie sa faci vizita medicala sa semnezi un contract sa faci instructaj pentru protectia muncii.

| TheRealFantasy a răspuns:

X merge la o firma, x depune CV, x se duce la un interviu...
Daca vorbim de full time, dar si la part time ai asta de obicei; daca este un job serios o sa ti se ceara carte de munca/revisal/etc. sau va dura pana iti fac ei una (daca nu ai muncit).
Daca exista si un concurs de selectie mai amplu atunci dureaza si mai mult (gen examen scris, proba practica, etc.)...

| TheRealFantasy a răspuns:

Daca te duci pe plaja/litoral sau la firme privat unde merge cu smecherii atunci poti sa lucrezi sI fara contract, la negru daca vrei.
Nu apare la cartea de munca, iti **** timpul aiurea, doar ca sa te sustii cu un salariu; pe termen scurt e ok, daca ai salariu bun e blana dar pe termen lung e nasol.
Poti sa ai si contracte facute "de forma" si sa lucrezi a2a zi dupa interviu/depunere CV, la unele joburi interviul consta in 2-3 intrebari la depunere cv sau se merge direct pe pile si nu cont decat numele din dosar laughing

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Păi prima dată dai un interviu, după care poți fii fie acceptat, fie respins, răspunsul ți-l va da cel mai probabil după câteva zile sau chiar săptămânii, și
de abia după ce ești acceptat poți începe procedura de angajare, și prima dată vei începi cu analizele după aceea aștepți rezultatul, și după aceea semnezi contractul de muncă și după poți începe lucru