| numesiprenume0 a întrebat:

Bună seara! La locul de munca am primit card Sodexo pentru bonuri de masa. După o lună în aplicație, fara sa fac nimic mi-a apărut și Sodexo Cadou Pass. Asta ce înseamnă? Că este posibil să primesc și prime ocazionale, de genul Primă de Paște sau alte sărbători?
O alta nelămurire ar fi aceea că bonurile de masa nu sunt menționate în contractul de munca... De ce?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tichetele de masa sunt prevazute in contractul colectiv de munca nu este neaparat necesar sa fie prevazute si in contractul individual de munca.
Se pot acorda prime ocazionale, la intelegerea dintre angajator si sindicat sau numai la decizia angajatorului.

| sierra1 a răspuns:

Firma dă sau nu cadouri, intreabă-i pe cei din conducere așa cum zice colegul de mai sus

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce de ce, intreaba ti seful nu pe noi, de ce nu stim de aia.

| KR0N5TADT a răspuns:

Sigur sunt menționate în contractul colectiv, altfel firma nu ar putea acorda bonurile. Nu este neapărat necesar să fie menționate și în contractul individual.