| Gilbert9 a întrebat:

ce parere aveti despre munca in strainatate? Eu si prietena mea neam decis sa plecam din tara in cautarea unui loc de munca deoarece chiar daca muncim amandoi am constatat ca nu ajungem nicaieri cu salarile din Romania practic muncim doar sa avem cu ce sa trai de pe o zi pe alta chiria si traiul ne mananca toti banii fara a putea pune cate un leu deoparte si vrem totusi sa incercam neavand ce lasa in urma noastra am decis sa plecam, credeti ca se castiga mai bine in afara? Chiar daca este munca important sa iasa banul si in Romania muncim de curg apele pe noi si alergam la locul de munca prin stress si nervi cate 8-12 ore pe zi pe un salariu de 1700-1800 de lei dar nu merita cand faci un calcul cu ce mai ramai... Este posibil sa gasim un loc de munca ca si cuplu? Adica sa lucram impreuna si sa avem cazarea ca si cuplu? Multumesc.

23 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Depinde pe cine intrebi asta, pererile sunt impartite.
Sunt multi care se chibzuiesc cum pot dar sunt resemnati.
Ei iti vor recomanda sa nu pleci din diverse motive.
Pune un ban deoparte si du-te!
Iti garantez ca nu vei regreta decizia.
Daca ramai, vei regreta mai tarziu.
Se castiga mult mai bine in afara, esti mai respectat si conditile sunt altele!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gîndeste te ca daca aici unde stii limba i ti este greu, dar intr o țara straina unde nu stii limba serviciu nici acolo nu gasesti pe toate drumurile, aici macar daca numai vrei sa stai in chirie te muti la parinti sau la socrii, dar acolo ce faci? Chiriile sunt scumpe, daca te imbolnavesti tu sau prietena si nu ave ti asigurari doctorii nici nu se uita la voi, in strainatate este scump sa mergi la doctor, oricum voi stiti mai bine, ce varsta ave ti voi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca veti cauta e posibil. Sunt suficiente locuri de munca in UE, depinde ce si cat puteti face

| Cosmin86 a răspuns:

Sunt firme care te ajuta cu ce vrei tu, in sensul ca ofera asistenta sotiei tale sa-si caute, gen printr-o firma de recrutare.

Si eu sunt oarecum in aceeasi solutie, ca sunt in proces de interviu cu Facebook si Google, daca trec interviurile onsite o sa plec din tara.

| Frank51 a răspuns:

In primul rand, raspunsul de mai sus este eronat. Evident ca nu este usor nicaieri, si ca la inceput orice loc de munca sau orice mediu este dificil, dar nu putem compara un stil de viata din strainatate cu cel din Romania.

Va puteti gasi foarte usor de munca, eu in acest moment pot sa merg in minim 3 locuri, angajat cu asigurare de sanatate, salariu 1300 euro, chirie 200 euro. Ce-i drept daca nu cunoasteti si nu ati mai fost, nu o sa gasiti chirie sub 400 euro, pentru ca in strainatate chiriile sunt foarte cautate, dar cu timpul se rezolva tot.

Chiar daca o sa stai la inceput in chirie de 400 euro, calculeaza 2 salarii de 1200 euro, minus 400 chiria, iti da 2000 euro din care mananci, etc. Daca strangi 700 euro tu, 700 euro partenera, eu zic ca merita.

| Furnicuta000 a răspuns:

Excelenta decizie. In alte tari iei acelasi salariu la spalat vase pe care il iei in Romania ca profesor universitar, de fapt chiar mai mare. Si o fi chiria mai scumpa dar la 2 salarii din alea chiar nu se simte. Romania se duce de rapa, in cativa ani o sa ramana aici doar batrani si tigani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti cauti alt loc de munca in Romania,
faci reconversie profesionala,
faci formare profesionala,
iti iei 2 joburi diferite, part time
daca stii sa faci ceva foarte bine, iti faci o afacere si vinzi acel serviciu si/sau produs.

iti dau un exemplu al unei adolescente pe care o cunosc tangential, are handicap locomotor si pune unghii pentru doamene si domnisoare acasa, venit net 5000 ron pe luna.

inveti putina educatie financiara ca sa iti chibzuiesti cheltuielile, 99% din oameni cand au o marire de salariu isi cresc cheltuielile cu proportia maririi si ajung in aceeasi situatie.
exista multe alte solutii.

cunosc persoane plecate in Italia care dupa 20 de ani de Italia au 10.000 euro, aia-s bani pusi la ciorap? mai mult economisesti daca stai aici,

sigur in strainatate pentru anumite profesii veniturile sunt de cateva ori mai mari fata de Romania, dar pentru "oamenii de rand" daca ajungi sa faci echivalarea ajungi tot acolo.

din punctul meu de vedere Romania in acest moment are ofera o oportunitate enorma pentru cei ramasi in tara si care vor sa munceasca, avem lipsa 1.000.000 oameni pe piata fortei de munca, in toate domeniile.

inca trecem prin "mirajul strainatatii" si foarte multi se influenteaza reciproc cu acest plecat himeric, nu uita nu umbla cainii cu covrigi in coada niciunde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merită să încercați, în străinătate se câștigă bani calumea, nu ca aici, unde muncești până nu mai poți și nu te alegi cu nimic. Și eu mă gândesc serios la plecarea în străinătate, nu vreau să îmi ratez viața în Românica pe vreun salariu de 15 milioane, când știu că merit mai mult de atât. Cunosc pe cineva care câștigă peste 1000 de euro ca bonă, și mare lucru nu face, decât are grijă de un băiețel de 3-4 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu crezi ca o sa ai 1000 euro acolo si o sa ii cheltui aici, sau cum? habar n-aveti ce inseamna strainatate si voi vorbiti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai calm că avem habar mult mai mult decât tine. Poate tu nu ai habar ce înseamnă, că eu știu foarte bine ce vorbesc, am lucrat în afară o perioadă în domeniu pe care îl studiez și știu despre ce e vorba.
Mai întâi încearcă și după dă-ți cu părerea happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A... deci sa inteleg ca, ai mers in strainatate pe o perioada de cativa ani singur, ai cautat chirie, ai stat singur in acea chirie, ai platit utilitati, ai platit impozite si taxe locale, ai platit taxele pe salar, ai mancat in oras/facut mancare acasa, ai muncit de la 9 la 17, fara niciun fel de ajutor de niciunde, mami si tati ce spun?
astea toate venind de la un copil. interesant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu nici nu știi câți ani am eu, poate tu ești "copil" pe lângă mine așa că nu îți mai da aiurea cu presupusul când tu nu știi cu cine vorbești.
Și da, tocmai ce am spus că am lucrat in străinătate, logic că am plătit chirie, utilități și toate cele că doar nu am dormit pe bancă în parc.
Dacă tu nu ești în stare să te descurci nu înseamnă alții nu pot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-am dat seama ca esti o copila de la raspunsurile pe care le-ai dat pe TPU, avand in vedere ca esti in facultate, nu prea ai tu multa experienta de munca, dar si minciuna e o vorbawinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți-ai "dat seama" greșit. Am experiență de muncă mai multă decât crezi, dat cum majoritatea studenților freacă menta până la master înțeleg că nu îți vine să crezi.
Sunt făcută "copilă" de un posibil puști cu 15-20 de ani mai mic decât mine. Păcat că nu se cere o poză buletinul când îți faci cont pe net.
Copile

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-ai schimbat numele la cont ai scos poza si ai sters niste intrebari cu referire la aparitia unor caractere in serialele turcesti, ce ar trebui sa intelegem de aici, e ceva de ascuns?

si referitor la subiect sunt o gramada de romani care nu vin inapoi in tara de rusine ca nu au realizat nimic acolo, economisesc bani ca stau in casa si nu ies niciunde spre deosebire de cand sunt in tara unde ies in fiecare zi la terase si se plang ca n-au bani, oare de ce?

repet sunt profesii bine platite chiar foarte bine, dar nu umbla cainii cu covrigi in coada cum incearca unii ( ca tine ) sa faca sa para, 1000 euro in vest sunt bani de nimic raportat la nivelul de trai si costuri.
si oamenii nu ar mai trebui sa se ia dupa unii si altii care striga plecati plecati ca stim noi, dar ei merg in strainatate cu programe de studenti si stiu nu stiu ce e aia munca, trai si taxe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-am schimbat numele ca să nu mai dormi tu la noapte de grija mea și să îți pui întrebări existențiale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încercați, și o să vă faceți singuri o idee despre cum e în străinătate. Dacă aveți studii superioare cu atât mai bine, unele meserii sunt foarte căutate.
Nu are rost să plecați urechea la ce spun X și Y, fiecare are o părere diferită. Logic că un român cu 8 clase care a plecat în Italia la spălat babe și moși nu are aceeași părere cu unul care a plecat să lucreze ca inginer sau doctor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toata lumea e inginer si nici medic ca sa castige bine si sa vina sa laude pe TPU veniturile obtinute, iar discutia nu a fost inceputa de un medic sau un inginer, ci de un domn care a si spus ce venituri are aici, de unde deducem ca nu e inginer sau medic, si daca merge un medic si este bine platit si iti spune tine, vai ce bine e, curge lapte si miere, nu inseamna ca stie ce vorbeste ci inseamna ca pe domeniul lui stie cum e salarizarea in locul in care lucreaza deci explicatia denigratoare pe care ai pus-o cu "roman plecat la spalat de ....si inginer si medic" e putin trasa de urechi si jignitoare pentru toti acei romani care nu sunt intelectuali ca tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus nimic jignitor sau neadevărat. Tu în schimb habar nu ai cine sunt eu dar vorbești de parcă m-ai cunoaște de o viață. Imi spui mie "domnișoara" și "copil" când poate eu sunt mai în vârstă decât tine. Nu ești tu în măsură să zici că nu am eu habar ce sunt alea taxe sau muncă asta în condițiile în care tu nu știi cu cine stai de vorbă.
Scopul meu nu este să jignesc pe nimeni, și nu am spus că în alte țări plouă cu bani de nicăieri. Am spus că merită să încerce.

| mihaicelsfant a răspuns:

Eu maine vreau sa pleclaughing daca vrei mai vorbim si va pot ajuta

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc a răspuns:

Doamne cand va aud, da fra, e Romania o tara mai săraca defelul ei sa spunem, dar ba gandeste te, ce vina are tara ca tu lucrezi la un magazin(abc) aka alimentar sau fabrica pe 1700 de ron, urmeaza omule o facultate, dupa care vei fi bine cu banii iti garantez

| andreib5210 a răspuns:

Din cate stiu de la o familie care s-a mutt din tara din acelasi motiv, in Anglia te sustine statul, te ajuta cu cazarea si locul de munca. In tarile nordice, de asemenea, este bine sustinuta familia. In Norvegia primiti bani la nasterea unui copil si statul va da bani pentru a-l creste, daca nu ma insel.

| Vdtonline a răspuns:

Da puteti in Germania sa incercati...