| AnubisGod a întrebat:

Salutare!
Eu și cu un coleg am vrea ca vara aceasta sa plecam la munca la litoral, ospătari sau barmani!
Eu am 18 ani, el are 17, cazarea nu ar fi o problema deoarece putem găsii o garsoniera și sa plătim chiria la 2.
Intrebarea mea este:
Se poate ca pe timpul vacantei de vara și a sezonului estival sa fim angajați fără carte de munca, doar 3 luni?
Ce riscuri exista, ce salariu etc
Nici unul nu avem experienta și nu am mai lucrat în domeniu.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Unde gasesti cazare ieftina la mare? Totul este foarte scump si daca nu ai bani nu poti închiria nimic, iar daca nu ai curs de calificare in meseria de barman nu te angajeaza nimeni, ei caută personal calificat nu sa stea sa îi invete de la zero, cel mai bine renunta la idee deoarece nu vei gasi de muncă, si axeaza te pe un curs de barman sau ospătar si tu si colegul cu care vrei sa mergi la mare, si anul viitor dupa ce ai diplomă de ospatar sau barman te poti duce pe o meserie care o știi bine.

| haileewatson a răspuns:

Nu puteti inchiria o garsoniera fara sa fiti angajati cu contract de munca.
Garsonierele din Constanta pornesc de la 300 de euro.

De ce ai vrea sa lucrezi fara carte de munca? Te expui unor riscuri degeaba. Seful tau nu o sa fie obligat sa-ti dea banii. Poate sa te fenteze si sa nu iti dea nimic. Nu ai niciun drept ca si angajat.

Ca si salariu: daca nu ai experienta probabil sa primesti minimul pe economie + bacsis in majoritatea locurilor. Dar, din nou, daca lucrezi la negru nu e garantat ca iti vei primi banii.

| SharpEagle a răspuns:

Poate picoli.
Ia-ti gandul de la garsoniera, veti fi rupti la buzunare de chirie. Imagineaza-ti ca proprietarii de garsoniere le folosesc in sezon in regim asa-zis turistic, vor sa faca o gramada de bani cu ele, deci n-o sa vi-o dea voua la pret de Crucea Rosie.
Eventual sa gasiti o gazda in Constanta (dar si aici se va specula) sau cazare inclusa la carciuma care va angajeaza.
Nu stiu salarii, dar nu in astea ar trebui sa va fie baza, ci in ciubucuri de la clienti.

| TheOverThinker a răspuns:

Povestea asta de o vară pe care vreți voi să o trăiți, au mai trăit-o nenumărate generații de tineri înaintea voastră. vară de vară. se poate, doar nu este eradicată munca la negru din RO și, mai ales, în zonele turistice. De apreciat entuziasmul cu care plecați și voi dar fără un minim de experiență va fi complicat. Riscuri?! la tot pasul. cel mai mare, să nu primești suma de bani "promisă" de angajator. și să vă protejați de bolile cu transmitere sexuală! baftă.