| nyoentox2002 a întrebat:

Cum merita mai bine sa iei 1400-1500 lei salariu si sa ajung cu bonurile la 1700-1800, cu program de 8 ore, sambata su duminica liber si carte de muncă sau 2200 cu jumatate de norma si program de 14 ore fara zile libere?
Mentionez ca o sa lucrez la o badarie in oras la mine cu salariu de 1800 lei tot cu bonuri(o sa am pile) si la mare lucram cu 2200 lei ca un fel de ajutor de ospatar, adica debarasam mesele.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E pe bune asta? Sa lucrezi 58 ore pe saptamana fata de 40 pentru 100 lei in plus pe saptamana? Tu crezi ca merita?

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

La mare nu lucram 58 de ore pe saptamana
Gen prima dată inainte sa se deschida restaurantele in prima saptamana lucram 12 ore de la 9 dimineata pana la 9 seara dar sambata sau duminica ne dadea drumul mai devreme!
Apoi cand s-a deschis restaurantul s-a băgat pauza de 3 ore odata la 2 zile adică
Ca se facea cu turele!
Primele zile cand s-a deschis restaurantul lucram 12 sau 9 ore(pauza 3 ore odata la 2 zile), ne oferea cazare si mancare! Cazarea ne-a dat la un hotel de 2 stele si era foarte ok aproape de locul de muncă si cand a inceput sa apara clienti si turisti multi ne-a mutat la alt hotel la 3 km si mergeam cu masina lui sefu, si programul a inceput sa se marească, ba la 13 ba la 14 ore!
Daca e sa facem un calcul lucram cam 89 de ore pe saptamana, pe noi ne-a mutat la un hotel de **** si tot de 2 stele era si nu ii dadeam nici macar o stealaughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mentionez ca o sa lucrez la o badarie. Ce e aceea bădărie?

| nyoentox2002 explică (pentru sadrian46):

O firmă de mobila, sunt mai multe posturitongueompier, tai cu flexul etc, la mine ma baga la ceva mai usor!
Gen tin de o scandura, dau la mână

| sadrian46 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da, e idee, mai înveți ceva nou.

| Catrice a răspuns:

Stau ca ceva da cu minus....cum adică jumătate de norma la 14 ore/zi?! Pai cum naiba sa lucrezi 28 ore pe zi thinking

| nyoentox2002 explică (pentru Catrice):

Nu intelegi! Lucram 14 ore si pe cartea de munca imi punea 4 ore!
Adica pe contract scria 1150 lei dar in mana dadea mai mult 2200 lei, daca era cu norma intreaga trebuia sa fie vreo 3800 brut

| Catrice a răspuns (pentru nyoentox2002):

No bun da știi ca asta nu e legal, nu?

| nyoentox2002 explică (pentru Catrice):

Stiu ca nu e legal sa lucrezi cu jumate de norma dar asa sunt majoritatea patronilor nu pun pe cartea de muncă, dar daca ma duc la o badarie imi pune ca e firma serioasă care lucrez 8 ore pe zi cu weekend liber!
La restaurante nu merita sa lucrezi! Majoritatea patronilornu pun pe cartea de munca si lucrezi cate 17 ore pe zi,
Normal s-ar merita sa lucrezi 12 ore pe zi iar o zi sa ai liber sau 2 cu 2 adica lucrezi 2 zile de cate 12 ore iar 2 zile stai acasa adica ar veni 12 cu 36

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Angajeazate pe program normal de 8 ore si cu sambata si duminica liber.
Gandeste-te ca programul ila de 14 ore e aproape dublu si castigi doar cu 300 de lei mai mult deci nu merita plus ca nu ai sambata si duminica liber.Si in timp vei intra in depresie ca nu ai timp de nimic. Asa un program de 8 ore e ok e cu 2 ore mai mult decat la scoala nu e greu.si ai si wichenul liber mai poti sa ai timp de tine.Si oricum daca stai cu parinti nu platesti chirie nu ai vicii adica fumat etc atunci vei pune bani deoaparte.Si eu lucrez program de 8 ore si e ok

| nyoentox2002 explică (pentru Anonimulantisocial17):

Hai sa facem un calcul! Eu o sa iau cam 1400-1500 lei în mână plus bonuri si o sa ajung pana în 1800 lei si salariul brut e 2300 deci la mare daca castigam 2200 lei plus juma de norma ar veni 2650 mare branza!
Pe altii pe care ii stiu la mare luau cam 1000 lei pe saptamana în mana cam 4000 în mana pe program de 17 ore