| DragonLore a întrebat:

Buna ziua!
Daca vreau sa vand ceva pe ebay cine livreaza produsu la cumparator? Eu sau Ebay?
Si daca il livreaza Ebay vin ei la mine acasa sa-l ia sau trebuie sa le aduc eu?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pe ebay nu vine nimeni la tine acasa,laughing ebay este doar un website unde oamenii vand,cumpara,etc,ebay doar are grija ca totu sa se desfasoare normal,ca toti care intra acolo sa fie multumiti. Ebay eventual iti poate recomanda ceva o posta ce o poti folosi,eventual preturi,etc,dar nu se ocupa ei de shipping.
Deci daca vinzi ceva,ebay te va anunta atunci cand cineva a cumparat produsul tau,te anunta pe email cat si pe contul tau de ebay,iar tu va trebui sa trimiti produsul celui care la cumparat. Ebay iti va furniza datele,adica adresa si numele cumparatorului,restul tine de tine.Ce mai face ebay pentru tine? Iti poate da un label postal,depinde ce alegi tu,cu ce poatsa sa trimiti. Ebay iti estimeaza greutatea pachetului,siti face si pretul,asta pentru ca ei lucreaza si cu ceva poste,dar nu stiu daca lucreaza cu posta romana,dar cu fedex sigur,,deci fedex,USPS si care or mai fi.

Cu alte cuvinte tu sa nu mai stai la posta sa pierzi vremea,printezi prin ebay acasa sau unde ai o imprimanta labelul ala si il lipesti pe pachet,platesti bineinteles catre ebay,ei se descurca cu posta,,tu doara treci pe la posta ce ai aleso, acolo pe ebay ai optiuni cu care posta sa trimiti, deci treci la posta pentru care ai platit, lasi pachetul si ai plecat.
De asemenea trebuie sa trimiti pachetu intr-un timp anume, cat ai bifat tu acolo pe ebay, deci cum ai vandut ceva in max 2 zile ai si trimis produsu, adica sal pui la posta. Daca o lalai multe zile vei primi feedback slab, daca stii despre ce anume vorbesc.
Deci tu personal duci pachetu la posta, ebay nu se ocupa cu asa ceva, nici curieri nu au.au doara legauri cu poste serioase si mari.
Ce am spus mai sus asa se intampla in state,nu stiu in RO cum sta treaba, dar cel mai indicat este sa intrebi tot pe ebay, ori sa citesti acolo, au orice explicatie, iar daca nu esti multumit poti eventual sai contactezi si afli direct de la ei ce vrei sa stii.
Dar ca idee ebay nu vine la tine, nu-ti duc ei absolut nimic nicaeri.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti face plata si trimiti marfa (postal, curier etc).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca tu, ebay e doar un site de anunturi.