| Ciresica772 a întrebat:

Bună ziua! De curând mi-am solicitat demisia la locul de muncă, aveam preaviz dar din cauza unor probleme personale nu am putut continua sa merg, asa ca angajatorul a spus ca nu este nici o problema. După puțin timp mi-a intrat salariul 600 de lei,am sunat la muncă și mi-au spus ca probabil este o eroare, și ca ar trebui sa aștept. Am așteptat o săptămână nimic, nici bonurile de masa,nici avansul, asa ca mi-am spus nemulțumirea pe pagina lor de Facebook. După puțin timp, am primit un mesaj de la ei, în care au spus ca după cât bine mi-au făcut ma comport asa.Mai apoi mi-am sunat o colega,ea mi-a spus ca mi-au făcut lichidarea. Am acceptat situația, dacă ei nu vor sa îmi dea și restul banilor aia e,dar culmea, azi m-au sunat sa merg sa semnez demisia, dacă nu o sa mi o încheie cu litera i. Mi s-a părut puțin ciudat odată ce au spus ca mi-au făcut o deja și ca nu e nevoie sa merg. Am ajuns acolo și mi-am cerut scuze în legătură cu comentariul răutăcios pe care l am făcut și i-am întrebat de salar,răspunsul lor a fost ca am câteva nemotivate și le-am spus cum sa îmi scadă atât din minimul pe economie pentru câteva nemotivate, apoi le-am spus sa îmi dea sa semnez demisia, dar culmea nu au vrut sa mi-o dea. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Lasa-i pe ei sa se descurce.Cu criza asta de personal o sa-si caute vietnamezi.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai ce sa faci deoarece a fost vina ta, tu daca ai avut probleme personale acele probleme nu îi interesau pe șefii tai, tu trebuia sa i ti vezi de serviciu, daca erau probleme de sanatate trebuia sa duci de la medic concediu medical cu diagnostic de boala daca aveai intr-adevar ceva, dar se vede ca tu nu ai lipsit pe motive de sanatate ci ca asa ai vrut ca nu i ti place munca, acum nu vei mai vedea niciun leu si ăia au dreptate sa nu i ti mai dea nimic deoarece tu ti ai batut joc de ei si te a durut in cot.

| Ciresica772 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi-am dat înainte demisia, le am spus ca nu pot sa mai merg celelalte 20 de zile deoarece soțul meu are niște probleme de sănătate. Înainte sa judeci mai bine ți ai vedea de treburile tale, am cerut un sfat, nu mi se pare normal sa nu ma lase sa semnez demisia și sa îmi închidă contractul de munca cu litera I.

| Ciresica772 explică (pentru CristiDinBucuresti):

+ ca nu am primit bonurile de masa din februarie

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ciresica772):

Bonurile de masa nu le mai vezi la fel ca si restul banilor

| Digikey a răspuns:

In momentul in care iti semnezi demisia pierzi dreptul la somaj.

| Digikey a răspuns (pentru Digikey):

Daca te inscrii pe listele de somaj angajatorii au cateva facilitati daca angajeaza someri.

| Digikey a răspuns (pentru Digikey):

Lasa-i pe ei sa se descurce.Cu criza asta de personal o sa-si caute vietnamezi.

Răspuns utilizator avertizat