| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am inchiriat un apartament in orasul in care am liceul mai aproape si stau de cateva luni la apartamentul acela. Pe buletin am adresa de domiciliu a parintilor (de acasa), desi eu stau mai mult la apartament cu mama pentru. ca si ea are serviciul mai aproape. Tata are altundeva. Trebuie sa imi fac neaparat viza de flotat? As putea sa schimb adresa de domiciliu de pe buletin?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Nu este neapărat necesar să faci viză, depinde și de necesitățile fiecăruia. Dacă vrei să-ți schimbi buletinul pe noua adresă trebuie să faci un contract de închiriere cu proprietarul, iar el va plăti impozit pe venit.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal trebuie sa obtii viza de resedinta (flotant), aceasta se obtine in baza contractului de inchiriere.
Nu poti obtine domiciliul acolo decat daca proprietarul te primeste in spatiu.

| Bizon95 a răspuns:

NU
pe vremea lui Ceasca trebuia neaparat si primeai amenda altfel

insa in ziua de azi, daca nu cumva vii din Basarabia si/sau ai o alta nevoie (de exemplu tepele cu gradinitele/scolile bune, in care parintii isi muta domiciliu ca sa oblige scoala sa le ia copii pentru ca se afla in raza "obligatorie", sau altele din astea) NU iti trebuie

chestia merge pana acolo ca nici macar pentru doctorul de familie nu iti mai trebuie neaparat (poti sa il schimbi binemercic si daca nu ai flotant)