| sasa23 a întrebat:

Buna ziua, doresc sa fac asa tip de constructie https://ibb.co/30KgsJ5 in ograda la mine ( linga drum ). Am nevoie anume de proiect de la arhitect? Mersi.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, categoric.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pare ca are fundatie, deci ai nevoie de autorizatie de constructie deci implicit de poroiect

| Frank51 a răspuns:

Dacă îți proiectezi singur, nu.

| adryang78 a răspuns (pentru Frank51):

Nu mai deruta omul, uită-te mai atent la fotografie.
Este o construcție care necesită fundație, deci "cu caracter permanent", iar pentru asta îi trebuie autorizație de construire. Aceasta se eliberează numai când se depune documentația completă, adică proiectul de arhitectură - planuri, fațade, secțiuni etc, cel de rezistență, instalații și așa mai departe. Împreună formează un dosar, documentația în urma căreia i se eliberează autorizația de construire.

| Frank51 a răspuns (pentru adryang78):

Așa, și unde am derutat eu omul când i-am spus că își poate face singur proiectul? Nu știi să citești?

| NLS a răspuns:

Ai nevoie de autorizație de construcție de la primarie, proiect tehnic de arhitectura și rezistenta (de la arhitect+inginer constructor), si de asemenea, e nevoie de proiect de apa, electricitate, eventual încălzire (gaz) dacă e cazul.
Si la final, in funcție de activitatea desfășurată în incinta acelui spațiu, o sa mai ai nevoie de autorizație SANEPID, etc

| adryang78 a răspuns:

Da, neapărat ai nevoie de documentația completă și autorizație de construire.