| goejoy a întrebat:

Dupa cum reiese si din intrebarile anterioare, una mai exact. Doresc sa-mi deschid un cont de economii, insa sunt cam aerian in ceea ce priveste sistemul bancar, deci astept parerile celor implicati in fapt, conturi de economii in special. Nu stiu ce banca sa aleg ( ar fi recomandat sa lucreze international, cum majoritatea fac ), nu stiu ce tip de cont sa aleg. Eu prefer sa deschid contul pentru economii de durata medie (cativa ani) si nu pentru retrageri pentru consum, nu de alta dar de ce sa virez banii in cont si sa platesc comision, iar la cateva zile sa-i retrag, pentru a plati alt comision. Pun bani o perioada un an doi trei... ani, dupa care sa pot sa-i scot pe toti odata. De preferat cont in lei ca moneda euro cat si $ sunt cam instabile si nu vreau sa-mi distru inima cu un nivel de 2.1 lei/euro/$. Este posibil asa ceva? Iar daca e sa am euro si sunt in strainatate, poti sa alimentez contul in lei? Emiterea unui card nu e chiar un punct important. Multumesc ca mi-ati acordat atentie.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa te uiti pe finzoom.ro, acolo ai depozite de la toate bancile.
In calculator introduci datele necesare (tipul depozitului, suma, moneda si perioada) si iti da dobanzile de la toate bancile care au asemenea depozite si o poti alege pe cea cu dobanda mai mare. Daca vrei depozitul in lei si tu ai euro va trebui sa-i vinzi si sa cumperi lei.

| andreea3216 a răspuns:

Daca vrei sa efectuezi depuneri dese, este recomandat un cont de economii. Transferul din euro in lei si invers se poate efectua online, prin internet banking.

| powergirl a răspuns:

Eu am facut in felul urmator am deschis un cont la o banca acum lacare banca sa mergi te interesezi de la banca ca nu are cum sa iti zica de aici la care sa te duci te duci la mai multe banci si vezi care iti convine,,, cum ziceam am un cont in lei deschis la o banca si am un alt cont unde imi intra salarul si de pe acel de salar me se trage o anumita suma de bani in fiecare luna cat am vrut eu si nu ii pot scoate pana dupa un an asa am vrut eu tu poti sa pui cat vrei se poate sa scoti duap 5 ani daca stiu bine. deci in 5 ani nu te poti atinge de bani, asa ca daca nu ai salar si nu lucrezi iti deschizi numai un cont si depui tu la banca in fiecare luna sau cand ai bani in cont cat vrei. daca mai ai intrebari ma gasesti aici

| goejoy explică (pentru powergirl):

Multumesc de raspuns. Momentan nu prea ajung bani si de economii, nu multi, iar fara cont nu prea pot face economii sad "ochii vad, inima cere". Eu ma gandesc sa economisesc leut langa leut ( 1+1=2+ ceva dobanda se aduna in cativa ani. Tinand cont ca voi pleca afara nu prea imi surade ideea sa am grija banilor sau a cardului, fiind el si protejat, tot "baietii" sunt cu un pas in fata securitatii.

| powergirl a răspuns (pentru goejoy):

Da stiu cum e dar daca ai aveam un venit ar fi bine ca nu trebuie sa mergi la banca ci le zici sa traga ei dar daca nu ai atunci mersul la banca ar fi o idee te mai interesezi tu