| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Este safe dacă doresc sa țin o suma de bani intr-un cont de economii? Ma refer la o suma de aproximativ 3000 de euro. Lunar sau când am posibilitatea vreau sa continui sa adaug bani la suma respectiva. Este o soluție bună pentru a tine o suma de bani în siguranță? Ma gândesc ca un cont de economii îți oferă posibilitatea sa ai banii în siguranță, nu se pierd, nu exista posibilitatea de a fi furati. Nu tin cont sa de dobanda. Vreau doar sa strang bani deoparte si sa fie in siguranta. Contul l-as deschide pe Raiffeisen.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, banii sunt in siguranta acolo, de altfel, in limita a 100.000 euro sau suma echivalenta in lei sau alte valute, banii din conturile curente, de economii sau depozite sunt garantati de catre Fondul de garantare a depozitelor bancare, asa ca n-ai cum sa-i pierzi.
Vezi detalii aici:
https://www.fgdb.ro/pagini/sumele-de-bani-depuse-in-banci-sunt-garantate