| TruLove a întrebat:

Imi poate transfera cineva bani pe cardul de la serviciu? Vreau sa trimit un colet si sa imi transfere banii pe cardul pe care il am la serviciu, cel pe care imi intra salariu..sau trebuie sa fac alt cont? Multumesc.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca trimiti coletul si astepti sa-ti puna banii pe contul de card s-ar putea sa ai o surpriza neplacuta: sa nu mai primesti banii. Cel mai corect este sa dai contul (24 de cifre si litere) si sa-ti trimita banii sau il pui contra ramburs. La contra ramburs nu poate ridica coletul pana nu plateste. Cat despre faptul care-l afirma unii idioti ca daca dai contul iti fura banii, nu este adevarat. Oricum, in asemenea cazuri este responsabila banca. Ti-o spun dintr-o lunga si vasata experienta cu banca. Am card din 1998.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai multe conturi..inseamna mai multe taxe, comisioane, comision de administrare cont si tot asa in favoarea bancilor. Nu le mai umflati conturile atat bancilor. Un card de debit si unul de credit sunt suficiente pentru orice om normal. Cat despre faptul "cum sa-ti trimita banii individul?"Simplu: Ii oferi Codul IBAN al contului tau bancar. Daca nu ai Codul Iban poti intra online in Contul tau daca ai internet banking pe cont. daca nu poti suna la banca...ai telefonul pe spatele cardului, ...servicul clienti al bancii te vor ruga sa te autentifici..si dupa aceea iti ofera informatii despre codul iban sau ce te intereseaza. Codul Iban, ..este unul pentru primire bani, ..asa cum toate firmele isi imprima pe orice factura conturile Iban pe care le au pe la banci. Sunt publice intr-un fel pentru relatiile intre firme si consumatori. Pe langa Codul IBAN ..mai trebuie sa-i spui celui care trebuie sa-ti transfere banii si Numele si Prenumele dar si numele bancii si sucursala unde ai contul deschis. Acum exista si posibilitatea de deschidere colet cu verificare la primire,. Eu nu as cumpara "orbeste" ceva ce nu stiu ce este in colet si sa mai trimit si banii inainte. Astfel se pot da tepe usor. Ce garantie am eu ca in colet nu se gaseste sapun sau rumegus? A daca cumpar de la un magazin online, care are si Termeni si conditii de retirnare este altceva. In plus imi ofera si factura pentru ce cumpar. Este un act comercial bilateral.

| Eu2208 a răspuns:

Mai bine iti faci inca un card pe cate sa iti transfere banii ca daca ii dai cardul de salariu poate ti- l goleste in loc sa iti puna bani!

| xCeline a răspuns:

Poate sa ti-i puna pe cardul de salariu fara probleme, nu trebuie sa-ti faci alt cont la banca happy

| AdrianCov a răspuns:

Poate sa iti puna banii pe cardul de serviciu.
Tu ii oferi contul IBAN al acelui card, si banii iti intra imediat daca ti-i depune la aceeasi banca unde este emis cardul, sau a doua zi daca pune de la alta banca.

Indicat ar fi sa iti depuna banii, si ulterior sa ii trimiti coletul.
Deoarece el ridica coletul si banii ar trebui sa ii primesti pe card, iar el odata primind coletul, va fi exonerat de la plata unui ramburs sau orice de genul.

La cine vrei sa trimiti? Iti este cunoscut?

| AdrianCov a răspuns:

Si totodata, nu e adevarat ca iti poate trage el bani de pe card daca ii oferi contul IBAN, unde iti transfera suma. El nu are acces la datele privind contul tau, sume, etc, ci doar sa depuna.