| Mihaelaaaa19 a întrebat:

Acum o zi am observat ca nu mai am cardul, am cautat prin toata casa. Deci ori l-am pierdut ori mi s-a furat. Oricum, am sunat la banca sa imi dezactiveze cardul, intrebarea mea este, daca mi-am schimbat cardul, urmatorul salariu va intra pe cardul cel nou sau trebuie sa anunt la munca ca l-am schimbat si banii de pe cardul vechi se vor transfera banii pe cel nou?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cardul este atasat unui cont. Ca ai pierdut cardul il blochezi si gata. Banii intra in cont nu pe card. Cardul este doar un instrument de legatura intre tine si cont. Se va schimba cardul (te pregatesti sa si platesti ceva leuti) si chiar si codul pin ramane acelasi daca nu ceri schimbarea lui.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut.Eu zic sa anunți la muncă că l-ai schimbat, nu e mare chestie.Succes!

| Lioana a răspuns:

Nu-ti fa griji. Iti vei primi banii. Numarul de cont ramane acelasi chiar daca schimbi cardul. Banii intra dupa numarul de cont nu dupa numarul de card. Numarul de card il folosesti doar la plati nu si la incasari.

| danutzu96 a răspuns:

Numarul de cont in care a intrat salariul nu s-a modificat! Salariul intra in cont la care ai acces cu cardul nou. Exista sitatii in care poti avea mai multe carduri pe acelasi cont.

| sweetys a răspuns:

Iti intra pe cardul nou. E ca atunci cand iti expira cardul si il schimbi. Iban-ul ramane acelasi, dar se schimba cardul.

| Pandutz a răspuns:

Salariul v-a intrat pe acelasi card, deoarece la munca ai dat un numar de cont, acela nu a fost schimbat. Cel mai sigur cand te duci sa ridici cardul intreaba personalul.