| SynapseNinja a întrebat:

În cazul în care mi-aș face o entitate juridică în care să transport marfă (deocamdată prin Europa cu camioane sau autoutilitare) am auzit că îți trebuie anumite autorizații. Care anume?

10 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

În ce stadiu ai ajuns cu editura și tipografia? Dar cu magazinul online? Cu scrisul de cărți cum stai? Bănuiesc că toate sunt deja finalizate dacă te apuci de transport internațional de marfă.

| SynapseNinja explică (pentru johnnny123):

Bună ziua! În primul rând, aș dori să vă mulțumesc pentru mesajul pus. În al doilea rând, ce legătură are asta cu ce am întrebat eu? Poate că vreau să analizez piața muncii. Vă înțeleg că poate vreți să mă aduceți la lumină, dar până la urmă e treaba mea ce fac și ce întreb.

| johnnny123 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Da, este treaba ta ce întrebi.
Dar dacă nu ai de gând să folosești în niciun fel informațiile pe care oamenii ți le oferă sacrificându-și timpul, este ca și cum ți-ai bate puțin joc de ei, nu crezi?

Dacă te duci la ghișeul de bilete din Gara de Nord și începi să întrebi " Când este primul tren spre Suceava? Dar primul tren spre Cluj? Dar spre Odorheiu Secuiesc? Dar spre Galați? Dar spre Slobozia? Dar spre Calafat?" la un moment dat cred că devine enervant.

Dacă te-aș vedea că ai întradevăr o întrebare validă despre o activitate în care ești implicat sau în legătură cu care ești serios, ți-as răspunde cu plăcere. Ceea ce faci tu este să pierzi timpul oamenilor.

| SynapseNinja explică (pentru johnnny123):

Poate că am și eu o parte din vină, nu zic că nu, dar eu respect și folosesc fiecare răspuns al fiecărui om, că el poate a pierdut timpul cu mine, indiferent daca e de rau sau de bine. Pana la urmă, fiecare cu gândurile lui, dar eu nu văd să îmi bat joc de cineva. Practic, eu nu oblig pe nimeni să îmi răspundă la întrebările mele. Fiecare răspunde cu ce se pricepe și dacă are timp. Poate că sunt enervante unele întrebări ale mele, nu zic că nu. Dar oricum, iau în considerare răspunsurile dumneavoastră și dacă doriți să îmi mai răspundeți de acum la întrebări de bine, dacă nu, nu vă oblig

| johnnny123 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Ok, haide să o luam așa ca să scurtăm lucrurile:
1) Ce vârstă ai?
2) Ce buget de investit ai?
3) Ce experiență de business ai? (afaceri anterioare, studii de specialitate, etc)

Dacă răspunsurile sunt "sub 20 de ani", "sub 200.000 de euro" și "niciuna", atunci nu ai absolut nici o treabă cu transportul internațional de marfă, tipografii, edituri, sau agenții de niciun fel.

| SynapseNinja explică (pentru johnnny123):

Văd că răspunsurile de la întrebări le-ati anticipat. Dar vreau să studiez FEAA din Iași, Economia comerțului, turismului și a serviciilor.

| johnnny123 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Atunci mergi, studiază, și revin-o cu întrebări când vei avea vârsta, banii și mai ales baza de cunoștințe necesare pentru a demara un business.

Nu are niciun rost să studiezi business-uri cu bariere mari de intrare, cum sunt tipografiile sau companiile de transporturi, pentru că nu ai nici o șansă să faci așa ceva din prima. Începi cu un business mic, din camera ta, și vezi cum îl poți crește. Nu deschide nimeni la 17 ani o rafinărie de petrol.

| SynapseNinja explică (pentru johnnny123):

Ok. Însă mie îmi place foarte mult domeniul afacerii și mie când place ceva, mă interesez fără a ține cont de realitate.

| johnnny123 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Ceea ce faci tu nu te ajută cu nimic să devii mai repede un afacerist de succes.

Spune-mi si mie in ce fel te ajuta sa cunosti ce autorizatii ai nevoie pentru a infiinta o companie de transport international, cand tu nu vei deschide o asemenea companie in urmatorii 20 de ani.

Este ca și cum te-ai interesa care este cea mai buna gradinita la care sa-ti trimiti nepotii.

Daca esti atat de pasionat de afaceri, nu ar fi mai bine sa petreci timpul asta citind carti despre cum se construieste o afacere, cum se gandeste in afaceri, cum identifici o oportunitate, cum identifici o amenintare, si asa mai departe?

| SynapseNinja explică (pentru johnnny123):

Să știți că e o idee destul de bună. Cam în următorii 20 sau 22 de ani aș vrea să-mi deschid compania.