| Catalin_Cata_1990_KM3k a întrebat:

in ce as putea sa investesc la o varsta mai frageda cu un buget de 1000-3000 lei maxim avand in vedere ca stau la comuna,astept raspunsuri serioase, dau funda!

Răspuns Câştigător
| davedavedave93 a răspuns:

Păi tu ce îți dorești să faci? Vrei să crești animale sau produse vegetale? Prepelițele se cresc ușor, ele cresc repede, fac multe ouă care sunt de foarte bună calitate, și aduc profituri rapide. Sau poate ai un beci pe care-l poți transforma în crescătorie de ciuperci (champignion, pleurotus, etc). (Oricum ar fi, o să mai investești pe parcurs). Poți încerca Permacultura sau creșterea de legume (salată, varză, roșii, castraveți, zmeură, afine) în regim eco/bio. Poți căuta să plantezi pomi fructiferi (Cireșe, vișine, mere, pere, etc). Acum contează zona în care vrei să faci agricultură (condiții hidro-climatice, pedologice), cât poți produce (suprafața de teren), piața de desfacere (cui vinzi), să ai forme legale (Persoană Fizică Autorizată - PFA, sau certificat de producător sau firmă. Sau să ai un adult pe lângă tine care să te ajute în acest sens. Citește mai multe despre astea. Vei găsi o mulțime de informații interesante și poate chiar vei face demersuri să accesezi fonduri europene pentru proiectul tău. Succes!

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

In tine. Fa un curs de bucatar-ospatar ceva, si dupa aia PLEACA. La tara mori incet, sper ca iti dai seama de asta deja.

| gratargratar a răspuns:

Animale. Cresti niste purcei, ii vinzi de Craciun. Apoi cresti niste oi, le vinzi de Paste. Asa poti incepe face primii bani. Iti gasesti clienti fideli care sa doreasca produse eco. Sunt destui. Bafta!

| davedavedave93 a răspuns:

„Statusul de membru junior nu permite trimiterea de mesaje acestui utilizator."
Nu îți pot răspunde la mesaj, în privat. Însă, poți întreba aici ceea ce vrei să întrebi și vei primi răspunsurile necesare. big grin