| goldenbullet a întrebat:

Buna ziua. In legatura cu creditele la banci, era o posibilitate de a se reduce dobanda in cazul in care se platesc ratele in avans pe urmatoarele luni, de exemplu daca platesc luna aceasta rate pentru urmatoarele 3 luni, voi plati dobanda pentru o singura luna. Stiti cumva daca acest lucru functioneaza si in cazul in care vreau sa platesc integral creditul? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| katin a răspuns:

Dobanda se plateste la creditul ramas de achitat. Daca platesti in avans, salvezi dobanda pe lunile aferente. Daca il platesti integral, scapi de plata dobanzii. Dar asteapta-te sa ai ceva maruntisuri de achitatin plus fata de credit. Nu-mi mai amintesc ce erau alea cand am platit eu. In afara de comisioane mai erau niste resturi. Nu mult, totusi nu e exact creditul.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Noi nu suntem bancă. Mergi la banca unde ai facut creditul si te vor lamuri ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poti face oricand rambursarea anticipata.
fie ca faci pentru o suma mica sau pentru tot credit, cand rambursesi anticipat nu platesti dobanda,

| Caro34 a răspuns:

Bună! Dacă achiți mai repede creditul mai plătești ceva comision de rambursare anticipată a creditului însă dobânda e mai mică fiindcă se calculează anual. Numai bine!

| suntserios a răspuns (pentru Caro34):

Cu precizarea că sunt ilegale comisioanele se rambursare anticipata și nicio bancă nu le impune cel puțin pentru credite imobiliare.