| vreaubebe a întrebat:

Buna ziua
la semnarea unui precontract de vanzare-cuparare cu avans de 2000 de euro care sunt cheltuielile notariale? va multumesc mult

2 răspunsuri:
| visatorul78 a răspuns:

Nu trebuie sa mergeti la notar pentru un antecontract. Juridic antecontractul este doar o promisiune ca va fi efectuata o tranzactie. In el se mentioneaza faptul ca s-a platit un avans. Aveti nevoie de cativa martori care sa semneze ca au fost de fata cand ati platit avansul.
Gasiti un model pe internet sau la agentia imobiliara.

| visatorul78 a răspuns:

Nu e nevoie de notar pentru un antecontract. Antecontractul (sau precontractul) este doar o promisiune ca se va efectua o tranzactie. Mentionati in el suma platita ca avans si asigurati-va ca aveti cativa martori care sa semneze contractul si sa fie de fata la predarea banilor.
Gasiti model de antecontract pe internet sau la agentia imobiliara cu care ati lucrat.