| Lorenzo1 a întrebat:

Dupa ce dai avansul la un apartament, la semnarea contractului vanzare-cumparare, ce termen ai dupa aceea sa achiti diferenta de bani dupa avans?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu stiam ca asta se face la promisiunea de vanzare-cumparare. Contractul se semneaza dupa ce se aproba dosarul (in cazul in care se ia prin credit), sau daca nu... cred ca se sare direct la semnare.

Iar tot in ziua aia, la notar, se si trimit banii.

Dar daca te referi la acea promisiune, asta se stabileste acolo. In general 30-60 de zile.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista prevazut in lege un anumit termen, in contract se va trece termenul negociat intre tine si vanzator si acela trebuie respectat.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Inainte sa semnati contractul/precontractul, in functie de caz, stabiliti termenii si conditiile privind contractul de vanzare cumparare. Daca ai facut asta si nu mai tii minte termenii si conditiile din contract citeste cu atentie contractul.
Trebuie sa se specifice in contractul de vânzare-cumpărare toti termenii si conditiile. Citeste-l cu atentie si vei gasi in el raspunsul.