| ibaal a întrebat:

In situatia in care notarul nu se mai ocupa de intabularea unui loc de parcare, ce pot face?
Am o copie a contractului de vanzare-cumparare...
Ma tot amana de vreo 3 saptamani si ceva in legatura cu intabularea...am impresia ca ma cam minte...
Ideea e ca acum cateva luni am cumparat un apartament,am semnat la alt notar, si a iesit in 3 zile...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Notarul la care ai incheiat contractul de vanzare-cumparare, act autentic, este obligat sa depuna acest act la CF pentru intabularea dreptului de proprietate.
Spune-i ca daca nu o face urgent o sa-l reclami la UNNPR ( Uniunea Nationala a Notarilor Publici din Romania).

| ibaal explică (pentru Ioandelasal):

Ce sa iau de la ea? Nu e suficient doar duplicatul meu? Azi am fost la ea, dar, aia de la receptie nici nu m-a lasat sa vorbesc cu d-na notar. M-a "expediat" si mi-a zis sa sun la sfarsitul saptamanii...
Nu stiu care-i faza...

| Ioandelasal a răspuns (pentru ibaal):

Trebuie sa-ti dea un extras CF pentru informare, in care este inscris dreptul tau de proprietate asupra garajului, exact asa cum a fost si la apartament.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să iei actele de la el și să te ocupi tu.

| Holiday a răspuns:

Apartamentul l-ai cumparat prin credit ipotecar? De aia ti-a iesit asa repede ca au prioritate alea pentru ca nu transfera banca babii pana nu iese intabularea.

| gabicoo a răspuns:

Are un "interes" să te țină pe loc!
Mergi la alt notar!

| Epickk a răspuns:

Salut.
Daca zici ca ai actele necesare, cauta un alt notar.
Inafara de notarul tau, nu exista alt factor care ar putea sa-ti ingreuneze treaba.
Nu merita sa astepti, parerea mea.