| Calciu_Casiana_1985 a întrebat:

Buna ziua!
rog cateva sfaturi in urmatoarea problema...
in urma cu cateva zile am imprumutat unui prieten suma de 2000 de euro*fara nici o semnatura* pentru a cumpara o motocicleta de la o persoana fizica.
Eu am fost de fata la predarea celor 2000 de euro respectiv semnarea actului de vanzare cumparare intre cei doi acest act facandu se pe numele amicului meu, deci semnat de el.
Ca si garantie ca imi voi primi banii imprumutati inapoi am stabilit de comun acord ca actele motocicletei in afara de contractul de vanzare cumparare sunt la mine.
intrebare: motocicleta se poate revinde fara aceste acte
in cazul in care vechiul proprietar de la care este cumparata nu reface actele sub eventualul motiv ca acestea au fost pierdute, furate?
aceasta motocicleta se poate inscrie si asigura fara actele de la mine, doar pe baza contractului de vanzare cumparare dintre cei 2?
reprezinta aceste acte o garantie ca el nu va putea face nimic cu aceasta motocicleta, respectiv trecerea pe numele lui pana in momentul in care imi va restitui banii si respectiv va primi hartiile ramase la mine?
in caz de accident sau furt ce se intampla?
intelegerea ne a fost ca in maximum 2 luni sa imi restituie banii

ROG MULT CATEVA SFATURI!
multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Era foarte greu sa faceti un mic contract de imprumut, este valabil si sub semnatura privata si sa fi avut si un martor?
Nu stiu cum este prietenul tau dar, daca nu este de buna credinta, poti sa-ti pierzi banii si sa nu faci nimic cu actele. Asta mai ales daca se intampla ceva cu motocicleta pana iti restituie banii. Acele acte nu sunt o garantie serioasa, desi ar fi greu sa inmatriculeze motocicleta fara ele.

| Calciu_Casiana_1985 explică (pentru Ioandelasal):

In primul rand multumesc f mult pentru raspuns.
as vrea sa mentionez un lucru, poate singurul lucru important pe care l am emis
exista un martor in prezenta caruia sa petrecut inmanarea banilor si semnarea contractului de vanzare cumparare
v as ruga din inima sa ma sfatuiti cum as putea sa procedez pentru a imi recupera banii, ce pasi ar trebui acum sa urmez?!

| Calciu_Casiana_1985 explică (pentru Calciu_Casiana_1985):

Cum as putea indrepta lucrurile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Calciu_Casiana_1985):

Ia legatura cu prietenul tau si cu martorul si redactati un contract de imprumut, in care aratati partile, tu ca imprumutator si prietenul ca imprumutat, suma imprumutata si data pana la care trebuie sa-ti restituie suma. La sfarsit puneti numele si adresa martorului, locul incheierii contractului si data si il semnati toti trei. In schimbul contractului ii restitui actele motocicletei.

5 răspunsuri:
| Calciu_Casiana_1985 explică:

Poate singurul lucru important pe care ma omis sa il mentionez este faptul ca a existat un martor in prezenta caruia s au inmanat banii si s a semnat contractul, ce se mai poate face acum?

| Calciu_Casiana_1985 explică:

Am intocmit acest contract de imprumut scris de mana si semnat. in cazul in care nu mi primesc banii inapoi pana la data stabilita care ar fi urmatorul pas... sa merg la politie sau?
acest contract are valoare fara a fi legalizat la un notar?
intreb pentru ca sunt straina de astfel de lucruri dar nu as vrea sa raman in pierdere de bani
multumesc anticipat