| Andrei_Cosmin_1995 a întrebat:

Bună ziua... Ma poate cineva va rog frumos?
La ce banca îmi pot deschide un cont în care sa depun lunar o suma de circa 2000 de lei și la care sa nu am acces decât după 5 ani?
Știe cineva sau ce soluții apropiate cunoașteți?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La 5 ani nu vei gasi. Cea mai mare perioada pentru depozit este 3 ani. Cea mai buna dobanda este la TBI Bank in depozitele facute online. Adica mergi la banca, depui banii in cont, iti faci un card si apoi intri online si-ti faci un depozit de 2000 lei. Ideea este ca la acel depozit nu poti umbla 3 ani ca pierzi dobanda. Daca mai aduni bani esti obligat sa-ti faci alt depozit. Cea mai mica suma este 500 lei. Uite si aici: http://bit.ly/2I1BNWy La 2000 lei vei obtine 237, 60 net dupa 3 ani pentru ca iti ia si 10% impozit.

| Simpatic a răspuns:

La orice banca in principiu? pe tine in schimb ar trebui sa te intereseze cine iti ofera cea mai mare dobanda la acesti bani, dar te asigur ca 2000 de lei este foarte putin, am avut in trecut 40.000 lei (nu zic cat am acumwinking ) si am luat o nimic toata, nici o pereche de adidasi nu am primit drept dobanda la bani dar asta se intampla acum multi ani.
Metoda se numeste daca nu ma insel depozit la termen si se fixeaza prin contract o anumita perioada de timp la care sa poti scoate acei bani cu ceva in plus (dobanda), daca ii scoti mai repede de acel termen iesi in pierdere!

suntserios
| suntserios a răspuns:

La orice banca iti poti face cont de economii. Logic ca nu iti va taia nimeni accesul la el. Tine de tine sa nu umbli la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îți recomand cu drag Raiffeisen Bank. Au pachete cu Zero costuri. Îți las mai jos un cod cu care primești si tu si eu câte 50 lei, pe baza acestuia.

Pentru fiecare prieten care vine cu codul L49TNZW in orice agentie Raiffeisen si isi deschide pachet Zero Tot sau Zero Simplu, primiti amandoi cate 50 lei.

Poți cere ca ceea ce depui sa nu poată fi retras decât după o anumita perioada.

| JeKyLl a răspuns:

AI MARE GRIJĂ CU BĂNCILE! Dacă o să vrei cândva să scoți toți bani dintr-o singură tranșă îți va lua un comision destul de mare.