| Robert_Emanuel_Nagy_1998 a întrebat:

Buna ziua oameni buni! Doresc sa plec la lucru in strainatate mai exact Irlanda, Anglia, etc (unde se vorbeste lb engleza). Daca ati putea sa imi recomandati o agentie sau ceva de genul ( de preferat din Arad). Am mai sunat la cateva anunturi de pe Olx de la o agentie din Cluj si una din Arad dar sunt sigur ca amandoua sunt tepe deoare au cerut 700 de lei din inainte cica pentru copiat acte. Am depus CV la AJOFM dar inca nu am gasit nimic care sa mi se potriveasca deoarece stiu doar lb engleza am 10 clase, nu am permis de conducere si nici calaficare. As fi foarte recunoscator daca ati puta sa ma ajutati si poate mai ajutati in 2017-18 si pe altii care o sa citeasca topicul.

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| 94Lucifer94 a răspuns:

La agenția de ocupare a forței de muncă din județul respectiv, ai încercat? Măcar acolo e la sigur. În orice caz, să nu ai încredere în intermediari, mai ales cei care cer bani dinainte. Mai dai și peste din ăștia.

| Robert_Emanuel_Nagy_1998 explică (pentru 94Lucifer94):

Da! Am fost la AJOFM si am depus CV doar ca momentan nu este nimic care sa mi se potriveasca iar agentii, sunt ele cu gramada, dar cat o fi ele de agentii sunt o gramada care dau teapa mai ales in Arad. Am verificat doar pe cele active la Inspectoratul teritorial a fortelor de munca si apoi am cautat topicuri foarte multi care au luat teapa sau care sau retras cand au vazut contractul care este doar in favoarea lor. La venituri nici nu ma uit ca probabil or fi bani facuti din tepe!

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru Robert_Emanuel_Nagy_1998):

Deci nu poți avea încredere în ofertele de la AJOFM? Și eu tot acolo voiam să-mi caut de muncă. Am găsit acum în Olanda, am un fost coleg de clasă care este acolo și s-a interesat pentru mine. Deci de muncă ar fi, dar trebuie să aștept să se elibereze o cameră pentru că sunt toate ocupate. Măcar este un loc de muncă sigur, dar aș încerca și la AJOFM. Eventual îmi poți da niște detalii? Tot așa trebuie să dai o anumită sumă de bani pentru a semna contractul?

| Robert_Emanuel_Nagy_1998 explică (pentru 94Lucifer94):

AJOFM este de incredere, doar ca momentan nu am gasit ceva care sa mi se potriveasca http://www.eures.anofm.ro/index.php! Eu am facut referire la restul agentiilor! Mergi la AJOFM cu un CV si copie dupa buletin pe care le lasi acolo, iar pe urma iti cauti singur loc de munca http://www.eures.anofm.ro/index.php. aplici cum scriie in anunt, adica trimit email sau ceva de genul apoi o sa vina reprezentati ai firmei in RO pentru selectii! O sa iti dea la AJOFM mai multe detalii!

| Robert_Emanuel_Nagy_1998 explică (pentru 94Lucifer94):

Atm in Olanda este doar Inginer de sistem. Acolo vrei sa mergi Lucifer?

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru Robert_Emanuel_Nagy_1998):

Păi la așa ceva nu m-aș pricepe deci nu.