| Taranu_Florentin_1987 a întrebat:

Buna ziua
Sunt un producator de produse hand made care le combin si cu flori de lavanda la cerere
Caut parteneri de vanzare,comercianti, platfome de vanzare,?
Preturile sunt mici astfel, intermediarul sa permita sa isi adauga adaos comercial
Daca doreste cineva.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| alin131 a răspuns:

La eMAG marketplace ai sanse sa vinzi chiar daca iti pun comision. Maresti si tu pretul cu 24% si vezi care este efectul. Cauti numerele de telefon la firme de organit evenimente ii suni si vb cu ei.

Trimiti oferte peste tot si pana la urma cineva ti le va lua. Daca vrei sa faca altcineva treaba asta pentru tine ( sa iti caute clienti) te va costa...

Eu te sfatuiesc sa incerci tu singur si sa nu te lasi.

Eu daca vreau sa vand o masina nu stau cu ea in spatele blocului si caut clienti pe forumuri. O pun pe toate siturile de profil si anunt pe luneta masinii si vb pe forumuri dupa... Sau mai incerc la buy back sau la amanet auto. Daca disperi, o sa dai ieftin si pe mai nimic, daca esti calm in 3-4 zile gasesti cel putin un colaborator.

Iti trebuie intermediarul care are deja clientela pe publicul tinta al tau. Cauta si vei gasi...

De ieri pana azi daca sunai 100 de firme si trimite-ai mailuri si le ofereai in custodie pana acum gaseai unul.

Succes

Ps: daca era profilul meu te ajutam eu, nu strica banii in plus niciodata, dar asa trebuie mai intai sa invat piata acestor handmade si nu prea renteaza...

4 răspunsuri:
| alin131 a răspuns:

Nu stiu dar stiu ca daca vrei sa ai profit trebuie sa mai si imparti si sa investesti...

Am auzit o vorba la un om de afaceri, poate te ajuta:

"O paine o tai in felii si o imparti cu altii, daca o ti doar pentru tine ceilalti vor fi invidiosi si ti-o vor fura. Dar nu te opreste nimeni sa iei tu cea mai mare felie"

| Taranu_Florentin_1987 explică (pentru alin131):

Ok,da sunt dispus sa impart,
Multumesc
dar nu ma ajuta cu intrebarea mea

| alin131 a răspuns (pentru Taranu_Florentin_1987):

Daca ai firma si poti oferi produse in custodie poti incerca la magazinele de colt si florarii si organizari petreceri si site-uri de cadouri si magazine mari...

Daca nu iti convine asa poti sa le pui in hipermarket-uri si vezi ce vanzare au. Inchiriezi raft si aia e.

Trebuie sa iti intinzi orizonturile si sa intrbi, sa trimiti mail-uri si poze si cine e interesat te suna inapoi. La custodie si cu adaos la intermediar o sa le convina, asa daca stai cu ele in depozit nu faci nimic.

Gandeste-te la ce se preteaza produsul tau. Cine ar cumpara asa ceva si la ce eveniment sau cu ce ocazie.

De ex: Martisoare nu iti cumpara nimeni in decembrie, dar dac scoti firul alb rosu de la martisor si bagi un snur negru sau gri ai facut un gablont si il vinzi oricand happy

Extinde-ti orizonturile, crede-ma sunt n posibilitati numai ca trebuie sa te zbati zi de zi mult de tot si intr-un final o sa ai rezultate...

Daca eram in locul tau in primul rand ma uitam pe net sa vad daca exista asa ceva asemanator si cu cat se vinde si ce cautare are. Dupa care sunam intermediar, nu asteptam sa ma sune ei si incheiam contracte in custodie. Si in timpul asta scoteam un alt model de handmade mai evoluat si mai frumos, si mai ieftin ca si pret de productie si mai mult la profit...

Si tot asa...

| Taranu_Florentin_1987 explică (pentru alin131):

In magazine de la colt, am incercat, se vinde daca este aglomeratie
La florarii: majoritatea vor pretul mic astfel sa isi adauge ei adaos de 300 %, dar incerc sa caut poate voi gasi un partener ok.
La hipermarket nu stiam, dar nu imi permit sa inchiriez raft, banuiesc ca ajunge la 300 euro/luna
Cei de la eMAG Marketplace am primit o oferta dar este comision intre 8-24%din vanzare.
Facem cam la tot ce tine de evenimente.
Pagina de Facebook este :Lavandiere,
Ca sa iti faci o idee ceea ce facem
Pai asta e chestia ca nu stiu care sunt intermediari, ca tot ce am gasit nu au vrut, sau se gandesc, poate ma ajutati voi,

| alin131 a răspuns (pentru Taranu_Florentin_1987):

La eMAG marketplace ai sanse sa vinzi chiar daca iti pun comision. Maresti si tu pretul cu 24% si vezi care este efectul. Cauti numerele de telefon la firme de organit evenimente ii suni si vb cu ei.

Trimiti oferte peste tot si pana la urma cineva ti le va lua. Daca vrei sa faca altcineva treaba asta pentru tine ( sa iti caute clienti) te va costa...

Eu te sfatuiesc sa incerci tu singur si sa nu te lasi.

Eu daca vreau sa vand o masina nu stau cu ea in spatele blocului si caut clienti pe forumuri. O pun pe toate siturile de profil si anunt pe luneta masinii si vb pe forumuri dupa... Sau mai incerc la buy back sau la amanet auto. Daca disperi, o sa dai ieftin si pe mai nimic, daca esti calm in 3-4 zile gasesti cel putin un colaborator.

Iti trebuie intermediarul care are deja clientela pe publicul tinta al tau. Cauta si vei gasi...

De ieri pana azi daca sunai 100 de firme si trimite-ai mailuri si le ofereai in custodie pana acum gaseai unul.

Succes

Ps: daca era profilul meu te ajutam eu, nu strica banii in plus niciodata, dar asa trebuie mai intai sa invat piata acestor handmade si nu prea renteaza...