| mary9508 a întrebat:

Buna ziua TPU. Eu acum sunt în Marea Britanie și aș vrea să trimit in tara suma de 2500 lire prin transfer bancar. Eu am cont la Nationwide iar persoana din România la Raiffeisen. Știe cineva dacă Raiffeisen oprește comision in momentul in care vrei sa retragi suma?

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca stii contul, numele si localitatea persoanei ii poti trimite direct din contul tau prin homebanking. Posibil sa fie comision intre banci cand tu ii transferi persoanei respective desi nu cred ca acel comision va fi mare.

De exemplu la mine ING Romania cu Sparkasse Germania comisionul e ceva infim, e mereu acelasi de 3, 90 euro.

Iar acea persoana din Romania nu a putea scoate toata suma de 2500 lire sterline. Este o limita de bani cand poate sa-si retraga.

1000 euro intr-o zi si 1000 a doua zi, ceva de genul. Cu toate ca trebuie interesat la banca din Romania.