| Marymirel a întrebat:

Buna ziua TPU. Ma poate ajuta cineva cu un site sau alta metoda de a gasi lucrari de constructii? Mi-am deschis o firma de constructii si as vrea sa imi angajez meseriași dar nu prea stiu unde sa gasesc lucrări. Am pus pe diverse site-uri de anunturi dar nimic. Multumesc

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Alti antrepenori au problema inversa: au lucrari si nu-si gasesc meseriasi calificati.
Lucrari de constructii sunt peste tot, dar majoritatea doresc si lucrari de referinta, executate deja.

Tu te-ai suit invers pe cal: ti-ai pornit o afacere unde nu stii nimic despre piata de desfacere.
Ma intreb, ce vei face si cu aprovizionarea cu materiale, transport, utilajele necesare?
Daca-ti gasesti o lucrare, va trebui sa organizezi totul la perfectie, inclusiv in timp!
In cazul ca nu asiguri toate materialele, utilajele si de lucru, muncitorii tot trebuie platiti, chiar daca nu pot lucra! Iar cu salarul minim de 3000 lei/lunar, tu trebuie sa te misti foarte organizat, chiar si daca ai doar cativa muncitori angajati.

| Marymirel explică (pentru Bula):

Eu am toate utilajele transport tot meseriași problema a fost ca a trebuit sa imi deschid firma pentru un proiect si in timpul acesta am zis sa imi deschid codul caen pentru constructii am gasit ceva mici lucrari si mi-a propus cineva sa iau subantepriza dar ma gandeam ca gasesc eu ceva sa nu fiu la mana a 2a dar pentru inceput poate este ok sa lucrez subantepriza

| Bula a răspuns (pentru Marymirel):

Iti faci calculele de rentabilitate si vezi cum iesi.

Atentie mare la contractele de subantrepriza incheiate, sa fii asigurat cu transele de plata la timp!
In caz contrar, te poti trezi ca vei plati muncitorii din buzunarul tau, iar banii sa le primesti doar dupa luni /ani de zile de procese in instanta (acesta daca anterprenorul nu intra in faliment si banii tai nu le mai vezi niciodata inapoi).

| danaieladaniela a răspuns:

Buna! in sat la mine sunt diferiti meserias care au inceput de jos, adica au inceput sa faca constructii din sat si chiar castiga foarte bine, Incerca sa gasesti persoane din orasul tau sui meserias la fel, site-urile nu te vor ajuta