| Catana_Cristi_1996 a întrebat:

Buna ziua tuturor, am o intrebare si va rog sa imi raspunda cine se pricepe. Doresc sa infiintez o livada de nuci aprox 1-10Ha prin fonduri europene. Intrebarea mea este daca pot face rost de bani pentru a cumpara terenul si nucii dintr-o pepiniera din fonduri sau trebuie sa am eu terenul...nu dispun de atata teren si chiar imi doresc sa fac rost sa imi pot duce la sfarsit ideea. Stie cineva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Terenul trebuie sa-l ai tu in proprietate sau concesionata.
Pentru cumparare de imobile sau terenuri nu se obtin fonduri europene (proprietatea ti-ar ramane tie din bani publici).
Pentru nucii s-ar putea sa primesti bani din fond, dar o parte din costuri trebuie sa le suporti.

Mai bine planteaza nucile din banii tai, pe terenul pe care-l detii, astfel nu vei avea obligatii si totul va fi al tau.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nimeni nu-ti va aproba fondurile, daca nu ai deja infiintata firma si nu ai terenul pe care vrei sa-l cultivi sau sa-l plantezi.
In plus, trebuie sa ai un proiect cu toate studiile si calculele facute si sa fii in stare sa poti finanta o parte de proiect din banii tai, pentru ca ei nu-ti pot da toti banii.