| carnatunfuriat a întrebat:

Buna ziua tuturor. as vrea sa stiu ce meserie sau ce curs ati face voi in Romania sa puteti castiga bani aproape usor? ( ar fi rentabil sa imi iau o camera profesionala si sa fac poze?) as vrea sa aflu ideile voastre. ce ati face voi? in ce fel ati face voi bani sau care dintre meseriile "usoare" vi se par mai rentabile si roditoare?

Răspuns Câştigător
| Harumiiii a răspuns:

Pai cum sa-ti zic, cursuri de calificare sunt in orice oras in aproape orice domeniu (ospitalitate, cosmetica, turism, etc) si preturile sunt ok. Problema sunt salariile din Romania, dupa cum cred ca stii. Fotografii profesionisti sunt bine platiti dar sunt multi care raman pe dinafara plus ca drumul e cam anevoios si echipamentul costisitor. Si eu voiam initial sa dau la facultate de arte foto-video (imi place manipularea foto si fotografia in general) numai ca mi-am dat seama cate cheltuieli sunt si cum ziceai si tu ..nu vreau sa stau paduche pe capul parintilor. As putea sa ma angajez ca educatoare/ invatatoare dar in invatamant nu poti supravietui in nici un fel, mai ales ca debutant. De aceea, ma gandesc si eu sa plec in strainatate, adica planuiesc asta de ceva vreme... pot face apoi ceva in fotografie/media dar nu pe banii parintilor...In Romania imbatranesc pana atunci.

6 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
In principal este bine sa faci ceea ce iti place si sa te implici. Astfel in Bucuresti, unde sunt eu, cam poti scoate bani din orice, dar sunt multi care nu scot bani deoarece nu pun pasiune in ceea ce fac. Gandeste-te la tine si ce te-ar ajuta pe tine sa ajungi in fatahappy

| carnatunfuriat explică (pentru MeConstantine):

Multumesc mult. vreoiam sa aflu ceva mult mai detaliat. de ex tu cu ce te ocupi? sau ce cursuri de calificare ai face ex(maseor, fotograf, promoter?)
meseria mea este cam prost platita, avand in vedere studiile pe care le am ( sunt cantaret bisericesc)

| Harumiiii a răspuns:

Nu exista meserii usoare. O meserie tie ti se poate parea foarte usoara iar altuia un chin. Multi isi urasc sefii si meseria iar serviciul e o corvoada din simplul fapt ca, fie la sugestia familiei, a nu stiu cui sau atrasi de beneficiul material, au ales o cariera care nu li se potriveste. Ideea e sa iti dai seama ce iti place, ce aptitudini sau abilitati ai, la ce te pricepi si apoi sa te orientezi spre un domeniu. Daca iti place ceea ce faci atunci practic nu o sa mai trebuiasca sa muncesti, in adevaratul sens al cuvantului, niciodatalaughing. Cat despre partea cu rentabila si roditoare, nu stiu vreo meserie care sa fie foarte bine platita in Romania la inceput (poate in medicina dupa zeci de ani de carte). Normal, cu timpul avansezi si castigi mai mult in functie de domeniu dar cum ti-am mai zis, cred ca nu are rost sa-ti "urasti" viata facand ceva ce poate nu-ti place doar pentru bani.

| carnatunfuriat explică (pentru Harumiiii):

Sa stau ca un paduche nu e felul meu. nici sa car de galeti la betoane nu ma duc. as vrea sa fac niste cursuri de recalificare, dar nu stiu ce sa fac? masaj, cameraman -fotograf, promoter... nu sunt inca hotarat. momentan muncesc in afara ca instalator si mi sa luat de strainatate. din pacate cei mai frumosi ani ai tinereti suntem constransi sa ii petrecem departe de cei dragi. as vrea sa vin in tara si nu stiu inspre ce mediu sa ma orientez. ( am studii medii teologice,(scoala de cantareti bisericesti) am terminat o alta scoala de arte, si nu stiu ce sa fac.

| carnatunfuriat explică (pentru Harumiiii):

Crede-ma strainatatea e un cosmar daca nu ai pe cineva in tara in care vrei sa pleci. si daca pleci macar sa muncesti ceva mai putin greu, nu sa te duci sa speli batrani pentru ca este o munca foarte grea si foarte prost platita. eu sunt in Italia de 4 ani si am inceput la al 5-lea. drept sa iti spun din astia 4 ani si daca am muncit 3 adunati, 6 luni pe aici, 5 pe dincolo. am avut noroc cu familia si cu fratele meu mai mare ca mi-au fost sprijin. e criza peste tot. sa nu te gandesti ca un strain ia bani in Italia ca un italian. si mai pune ca sunt si tepari. eu am de luat de la unu 5 mii de euro. sa revin de unde am iceput... trebuie sa ai pe cineva sa te ajute. iti spun cu gand curat ca un prieten. sper sa nu te fi suparat intr-un fel. ii cer scuze. cat despre strainatate... mie drept sa iti spun mi sa luat. cei mai frumosi ani din viata i-am petrecut departe de prieteni si de ceilalti din familie. dar stiu cum este si in tara. de acolo am plecat. m-asi bucura daca ai vrea sa fim prieteni pe facebook. asta daca nu deranje si daca nu creez vreo problema.

| carnatunfuriat explică (pentru Harumiiii):

A... erea sa uit. La multi ani de ziua Doamnelor si Domnisoarelor.

| Harumiiii a răspuns (pentru carnatunfuriat):

Pai cum sa-ti zic, cursuri de calificare sunt in orice oras in aproape orice domeniu (ospitalitate, cosmetica, turism, etc) si preturile sunt ok. Problema sunt salariile din Romania, dupa cum cred ca stii. Fotografii profesionisti sunt bine platiti dar sunt multi care raman pe dinafara plus ca drumul e cam anevoios si echipamentul costisitor. Si eu voiam initial sa dau la facultate de arte foto-video (imi place manipularea foto si fotografia in general) numai ca mi-am dat seama cate cheltuieli sunt si cum ziceai si tu ..nu vreau sa stau paduche pe capul parintilor. As putea sa ma angajez ca educatoare/ invatatoare dar in invatamant nu poti supravietui in nici un fel, mai ales ca debutant. De aceea, ma gandesc si eu sa plec in strainatate, adica planuiesc asta de ceva vreme... pot face apoi ceva in fotografie/media dar nu pe banii parintilor...In Romania imbatranesc pana atunci.