| Robert131 a întrebat:

Cand vreau sa cumpar ceva de pe net cu cardul, ma redirectioneaza pe site-ul bancii sa finalizez achizitia. Imi cere parola de 6 cifre. Care este aceea? PIN-ul are 4 cifre

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Confirmarea unei tranzacții se face din aplicație sau printr-o parolă pe care ți-a pus-o banca, sau chiar prin sms. Cel mai bine e să suni la bancă și să întrebi pentru că depinde de banca la care ai cont. La mine la bt de exemplu, confirm direct din aplicație orice tranzacție, doar cu face ID. La cec, dacă nu ai aplicație, știu că poți să-ți pui o parolă din 6 cifre, dar nu mai știu exact cum se desfășoară procesul.
Cum ziceam, sună la bancă și te lămuresc ei, la tranzacțiile online nu ți se cere nici o dată pinul!

| just4ubr2015 a răspuns (pentru mastadont):

Parola o creezi tu in momentul platii si memoreazo n-are legatura banca cu ce parola iti alegi tu

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Sună pe numărul de contact al băncii și cere-le lor informația asta.