| anonim_4396 a întrebat:

Cardurile bancare fac bine sau rau economiei? Adica are vreo importanta faptul ca nu mai circula asa multi bani lichizi?

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cardurile bancare sunt facute mai mult pentru ca banca sa ia niste bani pentru comisioane de intretinere... si altele.
Este mai usor de verificat venitul ilicit... Fiscul va impune in viitor numai tranzactii de pe carduri... In Occident nu se mai lucreaza cu bani cash... iar cei care platesc din mana sunt luati la ochi, mai ales in cazul unor plati importante (se banuie ca sunt bani iliciti).
Nu stiu daca fac bine sau rau economiei... In mod normal nu ar trebui sa influenteze cu nimic...

cristian
| cristian a răspuns:

Atata vreme cat provenienta banilor este controlabila nu are importanta forma tranzactiilor.(cash sau virtual)

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atat timp cat banii circula, sub orice forma, e bine pentru economie. Cardurile au efecte pozitive pentru ca usureaza accesul la banii proprii ceea ce duce la o utilizare mai buna a lor si incurajeaza economiile la banca si nu la saltea.

| kh1ss a răspuns:

Cardurile bancare fac rau numai posesorilor...la cata evaziune si hotie e in tara asta, nu mai conteaza cum circula banii... oricum nu sunt sad

| sorinho a răspuns:

Nu trebuie sa fie neaparat bani lichizi sa circule prin economie. banii de pe carduri exista, in mod evident, numai ca nu sunt palpabili. Intr-o tara cu economie de piata reala (deci excludem Romania) bancile sunt f importante. asa se dezvolta economiile. exista mult mai multi bani in conturi bancare, decat banii lichizi in acea economie. de ex: daca toata lumea s-ar duce sa-si retraga banii de la banca, nu ar exista destule bancnote pentru toti. bancile fac economia sa mearga, tocmai pentru ca prin ele se ruleaza f multi bani de pe conturi(care nu exista fizic- bancnote).