| acelas a întrebat:

Care credeti ca e cauza crizei financiare din Romania, cine este responsabil si de ce?
Ce credeti ca trebuie facut pentru a scapa de criza?

12 răspunsuri:
| vernon1001 a răspuns:

Cred ca intrebarea corecta era "cum gestionati criza economica?". Din pacate, se pare, ca in Romania nu are cine sa o gestioneze. Nu spun ca nu are cine sa o gestioneze in sensul ca nu sunt oameni capabili in Romania( cu siguranta sunt ), dar eu nu cred ca acesti oameni capibili vor sa faca parte din mizeria pe care marea majoritate a romanilor ( din Romania) au semanat-o la aproape orice nivel ( juridic, politic, social, sportiv...). Justitia din Romania este mai corupta ca oricand si se pare (asa se vede de aici) ca a ajuns sa fie doar un instrument de manipulare a conducatorilor vostrii alesi cu drag de voi. Toata clasa politica din Romania, fara nici o exceptie, de dupa Revolutie o puteti numi "clasa intereselor personale", o gasca de indivizi care va baga mana in buzunar iar voi, din comoditate si nepasare, acceptati asta de mai bine de 20 de ani. Toti imbecilii, inclusiv analistii astia isteti de la televiziunile din Romania (care oricum promoveaza numai scandaluri si toate incultele care s-au dezbracat pe unde au apucat) au impresia ca din cauza salariilor din Parlament s-a ajuns aici. Nu salariile din Parlament sunt problema, ci incompetentii pe care i-ati pus voi acolo. Sa nu aveti impresia ca un om de valoare va accepta o functie ( si aici vorbesc de orice domeniu) pe un salariu de nimic. Astia din "clasa intereselor personale" pot lua orice salariu ca painea de pe masa tot va vor lua pentru ca asa i-ati obisnuit, le-ati aratat ca se poate si nu se vor opri. Romania este o tara fara justitie, iar o tara fara justitie este o dictatura. Atata timp cat justitia din Romania va fi doar instrument de manipulare a celor care va conduc nu o veti avea o viata mai usoara. Invatati sa va promovati valorile adevarate, schimbati-va mentalitatea si atitudinea si poate copiii si nepotii vostri nu vor trece prin ceea ce au trecut si trec majoritatea dintre voi. Va doresc succes!

Răspuns utilizator avertizat
| radu75 a răspuns:

Desfiintarea unor ministere. Ministerul muncii (majoritatea sunt companii private), ministerul turismului(aproape totul e privat), ministerul sanatatii s. a. m. d. Ar trebui sa ramana poate dar cu 10% din angajatii si cheltuielile pe care le au acum. Verificarea atenta a tuturor asistatilor sociali, majoritatea sunt rromi, se multumesc cu banii aia, mai fac o combinatie cu un telefon, mai vand niste tigari la negru si prefera sa nu munceasca. Treaba la nivel local (curatenia de ex ) s-ar putea face cu asistatii social (ei dau la inceput d luna o sticla de ceva sau un carton de tigari si numai muncesc), toata curatenia se face cu firme, pe bani grei de la buget. Nu in ultimul rand confiscarea averilor rezultate din talharirea statului, Patriciu, Voiculescu, Catarama s. a. m. d. Asta e solutia, solutii sunt dar nu se doreste. Ar mai fi si recuperarea datoriilor din irak si kuweit ramase la lovitura de stat din '89 (ele sunt foarte mari)

| Cosman a răspuns:

Orice criza sociala sau economica este cauzata de o adanca criza caracteriala.Modelarea unui caracter bun, armonic determina legic normalitatea, fericirea, prosperitatea atat la nivel de individ cat si la nivel de macrogrup.
Viziteaza: www.tineri-fericiti.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum spune giuly, criza nu e doar la noi, ci e peste tot.
La noi e mai accentuata pentru ca mereu am stat mai prost ca toate tarile europene in toate domeniile si din toate punctele de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ AiDa_aDa/ imi pare rau pentru tine...
Reducerea consumului inseamna adincirea crizei!
Pt a scapa de criza ar trebui sa avem o economie sanatoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ati citit cu atentie acest text? Sursa : site-ul televiziuniii TVR1. Comentariii direct pe site-ul TVR1 sau pe acest site tpu...

"TVR.ro v-a oferit LIVE TEXT declaraţia preşedintelui. Iată aici toate subiectele abordate în cadrul conferinţei de presă de la Palatul Cotroceni. Dincolo de anunţurile din zilele trecute, preşedintele a declarat că vrea să încerce un efort de explicare pentru a transmite corect realităţile din România. România nu e numai ţara preşedintelui, ci ţara fiecărui cetăţean român, a arătat Traian Băsescu la începutul conferinţei de presă.

România nu este în situaţia Greciei, a arătat şeful statului. România poate ajunge acolo, dar în niciun caz nu suntem în situaţia Greciei. România are la îndemână toate instrumentele să evite o astfel de situaţie.

Partidele şi întreaga clasă politică au acceptat dezvoltarea unui stat clientelar, în paralel cu dezvoltarea statului democratic.

- sistemul politic şi social dezvoltat în România este un sistem bolnav, care trebuie tratat pentru a stopa evoluţiile negative care acompaniază dezvoltarea democratică; singura soluţie este reforma statului însoţită de reforme sociale si economice;

- sistemul bugetar trebuie afectat de reduceri de finanţare - motivul: "lipsa banilor" - statul român nu-şi permite să-şi finanţeze propriile sisteme pe care le-a generat - aparatul bugetar şi sistemul social

Pensii

- pensiile sunt afectate de lipsa resurselor pentru a mai putea fi achitate la nivelul de acum - din lipsa banilor, dar şi din cauza unor mecanisme din interiorul sistemului de pensii; 1,7 mld euro din bugetul de stat sunt transferate pentru pensii; pentru a plăti pensiile 100% ar trebui transferate minimum 2,2 mld euro; diferenţa nu o avem - din acest motiv, soluţia propusă în discuţiile cu Fondul, Banca Mondială, UE este reducerea cu 15% a pensiilor

- acum avem 1,8 milioane pensionari cu stagiul complet, 1,3 milioane pensionari fără stagiul complet - pensionaţi înainte de termen, 906 mii pensionari pe caz de boală - adică mai mulţi pensionari fără stagiu îndeplinit decât cei cu stagiul îndeplinit

- ex: Bihor - 52.756 pensionari de invaliditate, adică 32,9% din nr. pensionarilor din judeţ; dacă acest procentaj ar fi fost relativ uniform, s-ar fi ajuns la concluzia că românii sunt mai bolavi decât locuitorii altor ţări; în Covasna sunt doar 5.403 pensionari de invaliditate, adică 12,2% din procentul de pensionare; în Mehedinţi - 13,6% din pensionari;7,2% în Tulcea - pensionari de invaliditate - toate arată nereguli pentru judeţul Bihor, unde sunt sate întreg cu 100% din bărbaţi pensionaţi pe caz de invaliditate; în judeţele cu peste 25% cert este ceva în neregulă, a subliniat preşedintele; Ministerul Muncii trebuie să determine până la sfârşitul anului care dintre aceşti pensionari sunt într-adevăr invalizi şi care sunt la muncă în străinătate; nu mai putem plăti înţelegerile între medici şi oameni apţi de muncă

- până cînd va dura reducerea cu 15% a pensiilor? Intenţia: să menţinem această reducere până la sfârşitul anului, dar este doar o intenţie, în speranţa că pentru bugetul lui 2011 vom avea resursele să acoperim integral nevoia de finanţare din bugetul de stat; această acoperire depinde de programul guvernului de stimulare a economiei, de lupta împotriva evaziunii fiscale

Sistemul de ajutoare sociale

- acum sunt circa 200 de ajutoare de care românii pot beneficia - costă peste 2 mld. euro anul acesta - beneficiază de ajutoare circa 7 milioane de români

- mare parte din aceste ajutoare - nejustificate şi reprezintă o altă formă de clientelism - ajutoare acordate la început sau la final de mandat, pentru voturi

- în unele judeţe sunt persoane care cumulează ajutoare, ajungând la venituri de peste 5 mii de lei pe lună - mai mult decât un ministru; sunt suficienţi beneficiari de acest fel pentru a ridica multe semne de întrebare; sunt oameni care încasează ajutorul de şomaj şi lucrează la negru; există un judeţ cu 128 de oameni care lucrează cu contract şi încasează şi ajutorul de şomaj;

- 36% din banii din buget merg în sistemul social, 27% merg pe salarii;

- dacă ar fi existat bani, cu certitudine s-ar fi plătit integral pensiile până la sfârşitul anului - nu avem acea jumătate de miliard în plus care să fie transferată în bugetul asigurărilor sociale

- există nereguli de fond în alocarea banilor în zonele în care menirea statului este să-i sprijine pe cei care au nevoie de sprijin şi nu să împrăştie bani cu nemiluita, fără un sistem de control

- până la sfârşitul anului trebuie să punem la punct sistemul, ca să nu mai fie o zonă a risipei fără limite

Aparatul bugetar

- cu sau fără Fondul Monetar Internaţional trebuie să modernizăm aparatul bugetar al României, extrem de ineficient

- la finalul anului 2004, începutul anului 2005, cheltuielile erau de 17 mld lei; 2010 - 43,6 mld. lei - perioada "veseliei fără limite", cu sporuri pentru orice, cu angajări masive;

- 3 milioane de salariaţi din privat iau în spate obligaţiile pentru bugetari şi pentru pensionari

- statul nu poate funcţiona în aceste condiţii, nu putem continua aşa, a subliniat preşedintele

- de ani de zile funcţionăm cu deficite generate de plata salariilor şi a cheltuielilor sociale

- 2013 = SFÂRŞITUL dacă nu luăm măsuri - avem timp să luăm măsuri să nu ni se întâmple un lucru rău

- mărind fiscalitatea ar fi fost inevitabil un nou acord de împrumut pe doi ani cu FMI, Banca Mondială şi UE - un împrumut mai mare - evaluat la aproape 30 mld. (28,43 mld., mai exact); fără măsuri severe de restructurare a cheltuielilor sociale şi bugetare am ajunge în 2013 la un nivel de îndatorare de 67% din PIB; acum nivelul de îndatorare e de 31% si va ajunge la 36% până la sfârşitul anului; acest 36% va fi suportat greu, iar măsurile care trebuie luate acum sunt pentru prevenirea creşterii nivelului de îndatorare până la maxim 40%; suntem îndatoraţi acum cu un buget naţional

- în aceste condiţii, cea mai bună opţiune este cea deja anunţată; au fost consultări temeinice, cu proiecţii până în 2015, consultări cu guvernul şi cu Banca Naţională; soluţia a fost diminuarea şi optimizarea cheltuielilor de consum; trebuie să optimizăm cheltuielile cu salariile din buget pentru simplul motiv că sunt excesive - 9% din PIB, adică 27% din buget; cheltuielile sociale - 36% din bugetul de stat

- în niciun caz aceste măsuri nu vor fi suficiente dacă guvernul nu le va acompania cu câteva soluţii de susţinere a economiei;

- miercuri preşedintele vrea să vadă într-o discuţie cu guvernul cum arată tot programul pentru susţinerea economiei;

- după ziua de miercuri preşedintele va sta la dispoziţia pensionarilor şi la dispoziţia sindicatelor pentru a le putea da explicaţii în cunoştinţă de cauză;

- preşedintele nu ştie deocamdată cum se va face reducerea de personal, nu ştie cum se va face verificarea acestui val de pensionări de invaliditate, cum se va face verificarea celor 200 de ajutoare sociale;

- esenţial ar fi ca cei care au chemat liderii de sindicat pentru indicaţii sau cei care au introdus grupuri în rândurile pensionarilor să renunţe la acest joc periculos - să nu încerce să creeze acte de violenţă, spaime pentru oameni; nu o spun întâmplător, a arătat preşedintele - "vorbesc pe ceea ce ştiu"; în opinia şefului statului, există politicieni care cred că a stimula violenţa este soluţia;

Întrebat dacă crede că guvernul ar trebui să demisioneze, preşedintele a declarat că ultimul lucru de care avem nevoie o criză politică. Nu am vocaţia laşului - astfel a explicat preşedintele ieşirile sale publice din ultima perioadă. Am făcut şi eu erori pe care le-am recunoscut, deşi se exagerează când se face referire la promulgarea legii privind majorarea salariilor profesorilor, a subliniat Traian Băsescu. Dincolo de obligaţia guvernului de a recunoaşte starea finanţelor publice a ţării, şeful statului, într-o astfel de situaţie cu măsuri dificile pentru români, are obligaţia să îşi asume parte din soluţii sau să recunoască problema. "Când vor ieşi, vor ieşi probabil şi cu măsurile cu care merg în paralel", a spus preşedintele referindu-se la strategia guvernului de a nu face declaraţii în aceste zile.

Este posibilă renegocierea acordului cu Fondul - spunem "ne oprim", populaţia României nu acceptă măsurile şi rechemăm Fondul la negocieri - asta înseamnă pierderea tranşei din iunie, a arătat preşedintele.

Referitor la alocaţiile copiilor, preşedintele crede că acestea nu trebuie atinse. După părerea sa, trebuie privite cu atenţie şi indemnizaţia de creştere a copiilor. El şi-a exprimat speranţa că indemnizaţia pentru creşterea copiilor va fi minim afectată.

Preşedintele a mai arătat că a reproşat guvernului plata celui de-al 13-lea salariu la începutul anului.

Până acum am primit de la FMI 9,2 mld, de la UE 2,5 mld. şi de la Banca Mondială 300 de milioane. Total 12,02 mld. Din aceştia 7,1 mld. au mers direct la BNR pentru consolidarea rezervei naţionale, iar 4,91 mld. au mers la bugetul de stat, pentru acoperirea deficitului.

Dacă se adoptă programul cu Fondul, Finanţele eliberează fondul de salarii cu 25% mai puţin. Se va face o selecţie a celor cu funcţii, iar până la 31 decembrie se va stabili cine e ineficient şi cine trebuie să plece. În următoarele 7 luni se vor stabili criterii de evaluare a funcţionarilor, a bugetarilor care vor fi disponibilizaţi.

Emil Boc nu a încercat că îşi dea demisia în acest zile - a declarat preşedintele, răspunzând întrebărilor jurnaliştilor şi infirmând astfel zvonurile care circulau în mass-media.

Dacă programul eşuează, Guvernul şi Parlamentul vor răspunde.

Miercuri vom şti câţi şomeri vom avea. Un sfert din angajaţii administraţiei prezidenţiale vor pleca!

Referitor la legea ANI, preşedintele a declarat că dacă s-au făcut excese în a se diminua capacitatea ANI de a răspunde motivului pentru care a fost creată, va returna actul Parlamentului."

| KlaudyaAddha a răspuns:

Cauza cred ca sunt unii oameni...
Pentru a scapa de ea ar trebui sa nu mai dam banii pe prostii si sa economisim.

| ramona_1444 a răspuns:

Mai devreme sau mai tarziu tot trebuia sa vina ceva. au fost prea multi ani de libertate bogati si multe altele

Răspuns utilizator avertizat
| acelas explică:

Da... o fi ea criza mondiala dar daca nu ati auzit ca Franta a iesit din criza si mai multe state si in Romania se concedeaza multi oameni cu salari mici iar cei din parlament au si 20000lei salariu pe luna

| acelas explică:

Da vernon1001 iti dau dreptate in tot ceea ce zici dar sti... n-am decat 17 ani si in legatura cu intrebarea pe care am pus-o, am pus-o pentru a o intelege toata lumea pentru ca nu toti inteleg anumite cuvinte degeaba te crezi u mai capabil ca alti, nu vreau sa zic ca nu esti dar din pacate pentru tine eu am vrut sa vad parerile oamenilor care sunt atat de variate si cu chestia aia cu salariile nu am zis ca e din cauza salariilor celor din parlament am spus doar ca in loc sa le taie lor din salari mai bine concedeaza mii de angazati cu minimul pe economie iar parlamentari stau si dorm, sau se uita la filme porno in timp ce se dezbate problema pensiilor (acum cate-va zile am vazut la stiri ) si au salariul de 20000 lei ia gandeste-te cati oameni (cu minimul pe economie care e de 600 lei ) pot fi platiti intr-o singura luna cu salariul unui singur parlamentar? deci eu stiu ce intrebare am pus si in ce scop am pus-o asa intelegi? Mai astept si alte raspunsuri