| anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca sunt joburile viitorului?

Răspuns Câştigător
| asko a răspuns:

In domeniul i. t. cererea va fi foarte mare

8 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Care joburi?laughing
Vor fi toti somerilaughing.

| vilmaristul a răspuns:

Translator pentru extraterestri!
calator intergalactic

| Rizer a răspuns:

Noile meserii din nomenclator sunt preponderent cele din domeniul bancar. Joburi nerecunoscute precum blogger, personal shopper sau antrenor personal pot aduce câteva mii de euro lunar.

Românii vânează joburi bănoase, iar pasiunea primează mai puţin atunci când este vorba de alegerea unei profesii.

În prezent, meseriile care au mare căutare sunt cele din domeniul creativ, precum copywriter sau cele din marketing, care se referă la partea de branding. De asemenea, se caută poziţii pe zona de resurse umane, care implică recrutarea - executive search sau head hunter.

Sunt din ce în cei mai mulţi români interesaţi să lucreze cu alte persoane şi să se dezvolte, adică training şi coaching. Salariul în aceste domenii porneşte de la 300-400 de euro pentru entry-level şi poate ajunge peână la 3. 000-4. 000 de euro lunar, în funcţie de vechime şi calificarea profesională.

În plus, construcţiile şi resursele umane vor fi peste ani sectoare la fel de stabile ca în prezent. Recent, şi-au făcut loc în nomenclator mentorii şi videojurnaliştii, iar de luna viitoare vor fi adăugate câteva profesii din domeniul bancar, propuse de Asociaţia Română a Băncilor.

Multe dintre meseriile apărute în nomenclator şi prevăzute în Clasificarea Ocupaţiilor din România (COR) sunt cele din domeniul bancar. De la actualizarea din iulie şi peână acum au fost avizate mai multe profesii.

Domeniul bancar, în expansiune

Coordonator conformitate, director conformitate, expert conformitate, manager securitatea informaţiei, ofiţer securitatea informaţiei sunt joburi al căror nivel de salarizare porneşte de la 600-700 de euro şi poate ajunge peână la 2. 000-3. 000 de euro, lunar. Direcţia de conformitate a unei bănci are rolul de a asista conducerea în administrarea eficientă a riscurilor la care este expusă banca, în desfăşurarea activităţii de zi cu zi. Riscurile se referă la pierderile financiare sau la afectarea reputaţiei, pe care o instituţie de credit o poate suferi ca urmare a neconformării cu legile, reglementă rile, codurile de conduită şi standardele privind bunele practici.

Consilierul în carieră Eduard Ezeanu consideră că, în prezent, există o criză

| Majj a răspuns:

Parerea mea este ca problema mediului inconjurator devine tot mai apasatoare, asa ca o slujba in acest domeniu ar fi raspunsul.

| MM a răspuns:

In Romania, cersetoria. Dar sa nu ajungem ca in bancul asta:
Ce gandesc un optimist si un pesimist despre criza economica mondiala?
Optimistul: Vai, vom ajunge cu totii sa cersim!
Pesimistul: De la cine?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

#
JOBURILE VIITORULUI: NUTRITIONIST, VIDEOJURNALIST SAU URBANIST
- [ Diese Seite übersetzen ]
19 Oct 2008... Noile meserii din nomenclator sunt preponderent cele din domeniul bancar, iar joburi nerecunoscute precum blogger, personal shopper sau...
...7-p83.html - Im Cache - Ähnlich
#
Nomenclator
- [ Diese Seite übersetzen ]
Noile meserii din nomenclator sunt preponderent cele din domeniul bancar, iar joburi nerecunoscute precum blogger, personal shopper sau antrenor personal...
www.ziare.com/articole/nomenclator - Im Cache - Ähnlich
#
Meserii banoase
- [ Diese Seite übersetzen ]
Noile meserii din nomenclator sunt preponderent cele din domeniul bancar. Joburi nerecunoscute precum blogger, personal shopper sau antrenor personal pot...
www.ziare.com/articole/meserii+banoase - Im Cache - Ähnlich
Weitere Ergebnisse anzeigen von www.ziare.com
#
viitor
- [ Diese Seite übersetzen ]
Noile meserii din nomenclator sunt preponderent cele din domeniul bancar. Joburi nerecunoscute precum blogger, personal shopper sau antrenor personal pot...
www.time4news.ro/tags/viitor/ - Im Cache - Ähnlich
#
copywriter
- [ Diese Seite übersetzen ]
Noile meserii din nomenclator sunt preponderent cele din domeniul bancar. Joburi nerecunoscute precum blogger, personal shopper sau antrenor personal pot...
www.time4news.ro/tags/copywriter/ - Im Cache - Ähnlich
# [PDF]
Se taie P`durea Spånzura]ilor
- [ Diese Seite übersetzen ]
Dateiformat: PDF/Adobe Acrobat - HTML-Version
19 Oct 2008... Joburile viitorului. Noile meserii din nomenclator sunt preponderent cele din domeniul bancar. Joburi nerecunoscute precum blogger,...
www.evz.ro/images/epaper/2008-10-19/file.pdf - Ähnlich

Astia s-au copiat intre ei, nici nu sti care pe care se vor da in judecata=))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si as vrea un premiu pentru ca e o premiera sa dai copy si paste de pe google fara sa mai ti cont de nimic, deja primul pas a fost facut, acum urmeaza sa va faca si experti pe baza acestui criteriu...
Si sa-ti raspund si la intrebare... te poti face copy/pasterhee hee si ca test de absolvire propun testul numit "Nici o deosebire" sau titlul de "Perfectus plagiat" unde vei avea ca trofeu(de absolvire a unei facultati) o statuie cu mirifica cu bustul Alllinnnnnei rolling on the floor

| moonY a răspuns:

1 singur stiu :preot