| afsdafsdf a întrebat:

Care e diferenta intre republica prezidentiala, cea parlamentara si republica? Fara definitii de pe internet, vreau o explicatie mai simpla!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand nu stii ce sa zici dar vrei sa te bagi in seama

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Republica prezidentiala: presedinte ales de popor, sef al statului si care este si seful guvernului, nu exista prim-ministru. Ex. cel mai cunoscut: SUA.
Republica semiprezidentiala: presedinte ales de popor, este seful statului si imparte puterea executiva cu un prim-ministru, asa cum este si la noi.
Republica parlamentara: presedinte ales de parlament, este seful statului dar principalele atributii executive le are prim-ministrul si guvernul, presedintele are un rol mai mult decorativ, avand putine atributii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Republica prezidentiala e cea in care presedintele e si seful guvernului / executivului dar si seful statului

republica semiprezidentiala cea in care presesintele are si ceva autoritate executiva dar rolul principal il are prim ministru

republica parlamentara cea in care prim ministru detine aproape puterea absoluta

| costiceacristian200 a răspuns:

Republica prezidențială e republică prezidențială și republica parlamentară e republică parmamentară!

| suntserios a răspuns (pentru costiceacristian200):

Cand nu stii ce sa zici dar vrei sa te bagi in seama