| Bquna a întrebat:

Care e faza cu salariul brut și cel net? Știu până acum că net sunt banii pe care îi primești în mână, iar cel brut este totalul din care îți oprește statul o sumă. Faza este că eu vreau să mă angajez după ce termin cu bacul, cum fac să intru la casa de asigurări de sănătate? Adică să primesc card de sănătate și să pot beneficia de servicii medicale gratuite cum s-a întâmplat cât am fost elevă. Aș avea nevoie de o explicație mai amănunțită, nu știu nimic despre viața de adult... Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din taxele plătite la stat se plătește și asigurarea de sănătate. Astfel vei deveni asigurată

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"Care e faza cu salariul brut și cel net? Știu până acum că net sunt banii pe care îi primești în mână, iar cel brut este totalul din care îți oprește statul o sumă."

bravo, știi bine!