| minksjabel a întrebat:

Care este diferența dintre o casă de ajutor reciproc și o cooperativă de credit?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cooperativa de credit functioneaza pe principile unor banci dar sunt asociatii de membri. CAR-urile sunt tot asociatii de membri dar nu au voie sa constituie depozite (ca bancile si cooperativele) ci doar un fond social. Mai sunt si alte diferente. La CAR nu esti taxat daca te retragi, nu este suma fixa de depunere, nu expira ca depozitele, etc.

1 răspuns:
| gabicoo a răspuns:

La ambele dai mai mult decât iei!