| ExpressRunning a întrebat:

Care este diferenta dintre un server dedicat si un server vps?
Am cautat pe google, dar nu sunt lamurit big grin
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Un server dedicat este un server fizic (un sistem pe post de server intr-un centur de date, birou, etc).
Un VPS este un server virtual, nu fizic.
Avantajul VPS este ca un server dedicat poate fi impartit in mai multe servere virtuale, scazad astfel costurile.
Daca nu ai nevoie de toate resursele unui server dedicat, dar vrei mai mult decat gazduire shared, VPS este solutia.
In afara de faptul ca nu este un server dedicat in realitate, practic beneficiezi de aceleasi avantaje (evident, mai putine resurse), la un cost mai redus.
Bafta