| RobciucTudor a întrebat:

Salut, vorbeam cu o persoana si mi-a spus ca este adventista. Am cautat ceva pe google dar nu m-a lamurit. In ce consta religia adventista?

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

In aceleasi tampenii crestine ca la ortodocsi, dar "with a twist". Sau mai multe invarteli.

| danut a răspuns:

Religia adventista este precum numele care il poarta 'adventus' adica asteptatori ai revenirii lui Isus Hristos. Sunt neoprotestanti, Respecta Cele 10 Porunci, se inchina in ziua a saptea a saptamanii, sambata, au o alimentatie in general vegetariana, dar daca mananca carne o fac precum evreii, nu mananca carne de porc, nu se inscriu in partide politice, nu fumeaza, nu beau alcool sa nu consuma droguri si in general au o viata mai spartana decat restul populatiei. La fel ca religia catolica sunt raspanditi in toata lumea cu toate ca nu au multi membri. Au printre cele mai performante spitale din
USA, sunt primii care au facut un transplant de inima din lume, au cel mai performant reactor nuclear folosit in sanatate din lume, sunt implicati profund in cercetarile de la NASA, CERN, etc.
Au cel mai mare institut de Paleonologie din lume si cei mai mari specalisti in datari istorice fiind inventatori ai doua noi metode de datare stiintifica si iarasi etc, etc.

| 6684464 a răspuns (pentru danut):

Stii multe despre adventisti. Esti adventist? Cand spui "adventist" spui "adventist de ziua a saptea" sau sunt mai multe categorii?

| danut a răspuns (pentru 6684464):

Sunt mai multe categori, ortodocsi sunt si ei adventisti dar de ziua intaia a saptamanii. Toti crestinii care asteapta revenirea lui Hristos sunt adventisti. Catolici nu sunt asteptatori ai lui Hristos.

| milan9 a răspuns:

Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică (protestantismul in 1520 si gruparile neoprotestante – târziu, în sec. 19), secta adventista baptista a pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, etc..., păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc...

| danut a răspuns (pentru milan9):

Mai milan, iar bati campi, voi nu va trageti din apostoli ci din secta NICOLAITILOR. Nimeni nu avea ce pierde atata timp cat insusi Dumnezeu prin apostolul Ioan spune ca vor fi 7 Biserici pana la revenirea Sa. Dorinta voastra de a co duce va facut sa nu mai intelegeti nimic din Cuvantul lui Dumnezeu. Spuneti ca doar voi detineti adevarul dar totul este un haos in ceea ce spuneti, aveti un crez dar il contraziceti in fiecare moment, daca sta cineva sa va asculte slujbele zici ca esti la musulmani iar icoanele voastre il arata pe Dumnezeu Tatal ca pe un bosorog iar acesta nici nu este sau arata ca un om deoarece NIMENI nu stie cum arata. Mintiti oamenii numai pentru putere. Sa sti ca suntem in secolul 21 si chiar cei cu scoala mai putina s-au prins de minciunile voastre? Sti si tu ca nu mai e mult si gata, o sa va ia atii locul, tot de-ai vostri, tot asemenea voua dar mai de la vest. Nu te mai zbuciuma, pocaieste-te caci sfarsitul e aici.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Secta nicolaitilor" este prezentata ca fiind distincta de Biserica ce adapt in primele trei secole sute de mii de mucenici...

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Apostolul Ioan NU spune NICAIERI ca vor fi 7 "biserici" ca religii, confesiuni, sau grupari dizidente! Ioan sereferea de fapt la comunitati de crestini separate geographic dar care aveau aceleasi invataturi- FACEAU PARTE DIN ACEEASI BISERICA.
Le subliniaza insa diferitele greseli provenite din abaterea de la invatatura unica a Bisericii.

Era imposibil ca apostolul sa confirme 7 "biserici" cu sensul de credinte diferite, DIN MOMENT CE FIUL LUI DUMNEZEU vorbeste despre UNICITATEA BISERICII SALE:
- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau GRESEALA, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27
"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este o secta cu sediul la Washington, desprinsa din crestinism prin 1830.
Crestinismul este o secta desprinsa din iudaism prin anii 50, iar iudaismul este credinta intr-un zeu fals, religie creata in anul 500 ien ca sa tina evreii uniti.