| Anomim2025 a întrebat:

Care este diferența între administratorul firmei și un manager?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Administratorul se ocupa cu problemele administrative (organizarea birocratiei big grin ) intr-o firma.

Directorul se ocupa de organizarea unei- sau mai multe ramuri, care privesc cu preponderenta productia sau serviciile prestate (director de vanzari, de productie, economic etc.).

La firme mai mici, directorul poate conduce mai multe ramuri. Deseori administratorul si directorul unic sunt una si acelasi persoana.

La firme mari, unde sunt mai multi directori, exista si postul de director general, care coordobeaza si are in subordine directorii diferitor ramuri de activitate.

| danbnz a răspuns (pentru Bula):

Imi dai raspuns eronat dar zici ce am zis si eu... get a life man!

3 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

E acelasi lucru, difera denumirea postului.

| croissant a răspuns:

Administratorul / managerul organizeaza sau planifica activitatile în cadrul unei anumite firme, agentii, companii sau organizatii guvernamentale, asigurând disponibilitatea angajatilor, a fondurilor banesti si a materialelor necesare pentru desfasurarea lucrului. Este o ocupatie care cuprinde foarte multe domenii de activitate