| BigV a întrebat:

Care este opinia voastra privitoare la succesul in afaceri? Cand zic afaceri nu ma refer la afaceri gen "cum sa lucrezi de acasa sau de ce nu te faci reprezentant avon" ma refer la afaceri serioase! Care este suma minima cu care credeti ca puteti incepe o afacere care sa va aduca succesul pe plan financiar? Vreau raspunsuri serioase! Dau folositor/inteligent la toate raspunsurile serioase si stupid la mistouri! Funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| z8 a răspuns:

Salve BigV

mai, din cate stiu eu si din cate vad in jurul meu...nu-i stiinta spatiala. Vezi o nevoie in societate, un gol pe care poti sa-l umpli, apoi iti lasi imaginatia sa-ti zboare. Faci un plan, verifici daca planul este bun si realist ( asta-i analiza de fezabilitate) si apoi treci la actiune. Te documentezi si aplici. Preferabil este fiti mai multi, sa te sustina moral si cu informatii, feedback, etc.

Legat de suma minima... 200 ron! Asta-i minimum de capital social intr-un SRL. Restul de bani pe care trebuie sa-i mai bagi, depinde de ceea ce faci. Uite de exemplu, in urmatorul boom imobiliar rin Romania ( ca boomurile se repeta intotdeauna si oriunde pe glob la un moment dat este un boom imobiliar ), pe mine ma tenteaza sa iau un arhitect, un inginer de rezistenta si un inginer de instalatii, si sa-mi fac firma de proiectare. Eu ma ocup de aducerea clientilor si de advertising, iar aia 3 fac treaba. Fiecare are calculatorul lui personal, ne putem intalni oriunde ( sediul sa fie la unul dintre noi acasa), comunica de oriunde, etc. Ce avem in cap conteaza. Cheltuieli si bani de bagat in firma nu prea sunt nevoie. Si uite asa cu 200 ron poti incepe o afacere frumusica. Vin mai multe proiecte, mai angajezi arhitecti/ingineri, etc.

Oricum, ca sa ai sanse mari de succes pe plan financiar ca antreprenor, trebuie sa ai ceva cunostinte si un anumit mod de gandire. Best-sellerele in business ajuta! Facultatea de specialitate iarasi ajuta. Poti sa asisti la cursurile de la orice facultate si la orice profil, ca nu verifica nici dracul. Informatia de calitate este aproape gratis in ziua de azi. Mai ramane actiune.

Bafta tuturor.

3 răspunsuri:
| ATHOS a răspuns:

Factorii care sunt determinanti in succesul unei afaceri sunt foarte multi. Elementul primordial este nivelul de cunostinte in domeniul afacerilor(economie, management, marketing, finantele firmei, etc) la care am putea adauga indeplinirea cumulativa a unor conditii strict necesare: dorinta-ambitie-vointa-perseverenta-munca.
In ceea ce priveste necesarul financiar al unei afaceri acesta este dependent de ideea afacerii in sine si nivelul pe care il dorim. Este important de retinut ca daca planul de afaceri este extrem de bine intocmit si afacerea in sine poate avea perspective de viitor atunci bancile sunt dispuse sa investeasca in sustinerea afacerii tale prin acordarea de credite.
Bafta!

| Razvan a răspuns:

Vezi tu depinde mult şi unde te-ai născut şi cum merge economia din ţara respectivă. Că degeaba te bagi în comerţ când piaţa e supra saturată. Fie te bagi într-un domeniu larg şi îl revoluţionezi cu ceva, fie te bagi într-un domeniu mic şi produci produse ieftine.Asta se caută acum în România.Magazinele de second-hand sunt pline, pentru ca oamenii nu îşi mai permit să cumpere de la marile brand-uri. Dacă ar fi vorba de oricare alta tară din SUA, Asia afacerea ideală ar fi în agricultură. Mai ales în America de Nord.Milioane de dolari rezervate agriculturii "full-sky". Tot ce trebuie să faci este să prezinţi cererea la primăria districtului respectiv că eşti de acord ca pe acoperişul locuinţei sau firmei tale să se construiască o seră

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pasiune pentru ceea ce vei demara ca afacere.
Primul loc il ocupa consumatorii TAI: apoi TU.
Pentru alte detalii sunt de acord cu ce au scris majoritatea.
Munca, munca, munca, seriozitate...