| Helly1226 a întrebat:

Care este salariul mediu in Romania? Si cu ce salariu minim pe luna poate trai o persoana?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Salariul mediu, in luna martie ac, a fost de 1617 roni.Slariul minim pe economie, de la 1 ian. 2014, este de 850 roni brut.
In ceea ce priveste, cu cati bani poate trai o persoana pe luna, este discutabil. Unii traiesc cu doar 100 roni, chiar impreuna cu familia, altii cu 400-500-600 roni.
Sa spunem,ca o persoana,care sta cu chirie,ceea ce ii trebuie pentru hrana de zi cu zi,sa-si plateasca doar curentul electric,gazul,intretinerea,sa se imbrace de la second-hand,sa nu frecventeze un teatru,un film, un restaurant, sa nu aiba un concediu, deci STRICTUL NECESAR, poate cu un 1000-1500roni minim,ar supravietui, fara sa socializeze, fara sa se distreze cat de cat, fara sa mai aiba nevoie de ceva cultura.Dar aceasta suma, depinde si de orasul unde stai(preturile difera la unele produse si servicii).

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Salariu mediu e undeva la 2400 ron. Salariu minim? pai sunt oameni care traiesc si cu 200 lei pe luna

| oprescudorin11 a răspuns:

A trai sau a supravietui?
De trait, nu se poate nici cu salariul mediu.
De supravietuit, se poate si fara nici un leu.Tomberoanele sunt pline, banci in parc, apa la cizmele publice, peturi gasite la vanzare, daca ai noroc, locuinta sociala.
O persoana cu casa, utilitati minime(telefon,internet, TV, lumina), hrana,intretinere (gaze, apa, apa calda,caldura), utilitati in casa (pasta de dinti, sapun, deodorant, pungi de gunoi, etc) impozite, daca e cumpatat(nu bea, nu fumeaza, nu socializeaza, nu fura, nu cerseste, fara ajutoare familiale sau prieteni), plus transportul, vai, vai, vai; are nevoie de cel putin 2000Ron/luna.