| Popescu_Razvan_Andrei_1989 a întrebat:

Ce salariu are un inginer aerospatial in Romania? Care e cel mai mic salariu si salariul mediu?

Răspuns Câştigător
| blzer a răspuns:

Salut,

La început salariile variază între 3500-7000 de leu, iar apoi cu cât crești în experiența, salariul creste semnificativ ajungând chiar și la 13000 de lei.

În afară poți câștiga de pana la 4 ori mai bine decat aici.E alegerea ta!

Succes!winking

14 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Salariu debutant este 2600 lei, iar dupa in functie de experienta si ani de munca urca pana pe la 10.000. Adica dupa 10 ani ca inginer, iei 5800 net, pe cand afara iei 5500 euro brut, din care ramai cu 4100 net, 19.500 lei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

De unde ai scos fantasmagoriile astea?

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Care este problema ta?

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Cifrele astea le ai obținut cu random.org sau de unde le ai scos?

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Eu va recomand sa va vedeti de treaba.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Ce sa zici și tu acum? Ca te ai documentat și ai aflat ca un inginer după 10 ani nu ia 5000 RON? Normal ca nu zici asta...

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Ti-am dat o sansa sa inchizi discutia. Am cunostinte ingineri atat in tara cat si afara. Aici cel mai mult ia undeva la 5000 net(sunt altii care iau si mai mult) iar afara stiu pe cineva cu 3500$net(evident sunt altii care iau si mai mult). Nu am facut altceva decat sa fac o generalizare a salariilor si o comparare. Fericit?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Asa, si eu stiu programatori care iau lejer 3-4000 EUR. De aici ar trebui sa trag concluzia ca in medie un programator ia 3500 si salariul de start nu e sub 2000? Lasa fantasmagoriile cu "stiu eu pe cineva" si mai bine incearca sa fii logic - asta e o intrebare stupida la care nu se poate raspunde clar. In orice domeniu, salariul e intre minimul permis de lege - sau chiar sub, prin diverse smecherii la gri sau la negru - si nu exista limita maxima. Ca idee, stiu cazul unui restaurant foarte popular dintr-o anume locatie autohtona unde angajatorul platea ospatarilor darile aferente salariului minim si atit. In concluzie, oamenii aveau contract, aveau darile platite la stat, dar nu isi incasau salariile. Traiau din bacsis si inca foarte bine. Asta se intampla acum mai bine de 10 ani, nu stiu cum mai e treaba acum, dar sunt sigur ca nu era acolo un caz unic in toata Romania.

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da. Si eu am specificat clar ca pleaca de la minimul de 2600, si merge la maximul respectiv, nu inteleg ce nu e in regula.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Care minim de 2600? De unde ai scos minimul asta? Minimul BRUT pentru aia cu studii superioare?

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, minimul pe economie pentru studii superioare, tu de care vorbesti?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Pe cine intereseaza salariul BRUT ma rog? Plus ca la o adica daca esti asa de infipt pe felie, nimic nu te opreste sa iti faci pfa sau srl si sa faci contract direct cu angajatorul si sa iti ramina mai multi bani. La romani 99% prin salariu inteleg ce le intra pe card sau in plic, nu bazaconiile cu contributii angajator, angajat, si alte timpenii.

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Impozit este peste tot, asigurare cas este peste tot, nu doar in Romania, nu inteleg de ce sa nu incluzi tot venitul. Daca sunt mari aceste taxe deja aici este alta poveste.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Nu, ci fiindca la noi e universal valabil ca omul sa stie cit ia, nu cit se mai arunca in buzunarul spart al statului.