| Anaana89ana7y a întrebat:

Cât câstiga un contabil la o firma? La cate firme poate tine contabilitatea?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un contabil cu experienta poate duce chiar mai multe firme MICI.
O firma mare are nevoie chiar de mai multi contabili, de contabil sef, director economic.
Salariile sunt pe masura experientei, volumul de munca si raspunderea asumata, negociate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Ana! De ce de fiecare data lumea se gîndeste cît va cîstiga ce salariu va da firma cutatre, dar niciodata nu te gîndesti si tu si altii /altele ce sti sa faci pentru a avea pretentii la 5000 de lei sau 5000 de euro salariu, era doar un exemplu, dar sti si tu ca salariul creste in functie de ce sti tu sa faci, nimeni nu i ti va da 2000 de euro, toti la inceput i ti vor da salariul minim pe economie dar in timp el sa va mării, sefii vor sa vada ce capacitati ai cum o sa te descurci in firmă, contabilitatea presupune muncă multa mai ales cu mintea faci calcule balanțe matematică la greu, te vei descurca cand vei avea zeci de dosare pe masă? Ce varsta ai? Ai mai lucrat in acest domeniu sau acum vrei sa incepi. Mult succes.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu vorbim de un oferier conatbil ca ala a facut un liceu economic cu clasa de contabilitate sau a facut un curs de contabiliate.

Un contabil autorizat sau economist poate face ASE-ul, ori o facultate de CONTABILITATE ŞI INFORMATICĂ DE GESTIUNE, ori FACULTATEA DE STIINTE ECONOMICE SI ADMIISTRAREA AFACERILOR

Un ofiter contabil care face contabilitatea primara castiga intre 2000 si 3000 lei
Un contabil autorizat/economist castiga intre 3000 si 10.000 lei, in functie de compania unde este angajat si de functia avuta in acea companie (contabil, sef contabil, economist, direct de finante samd).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un contabil privat poate ține contabilitatea și la 50 de firme mai mici. Cunosc cazuri.

| tonyc7 a răspuns (pentru sadrian46):

Si contabilii astia ce facultate au terminat?

| sadrian46 a răspuns (pentru tonyc7):

Un curs de contabilitate.

| TupacIsHere a răspuns:

In principiu se câștigă pe cât negociezi pe factură (10.50 lei, 15 lei. etc depinde