| EvangelineLovin a întrebat:

Cat castiga un profesor universitar?

12 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

La 8000 de lei nu ajunge nimeni să ia, dar un profesor universitar cu vreo 25 de ani de predat, ia undeva în jur de 4000 și 5000 de lei, asta în timp ce un asistent universitar cu mai multe ore de predat, ia undeva la 1200 de lei.

| AndraNicoleta a răspuns (pentru 0rlando):

Un asistent universitar in primii 3 ani de predat face munca voluntarawinking.

Eu am spus ca poate ajunge la 8000, nu ca toti au acest salariu. Si, in caz ca nu stii, salariile se calculeaza in functie de numarul de cursuri predate, asa ca nu exista un salariu fix pentru toti.

Eu vorbesc in cunostinta de cauza, nu din auzite sau presupuneri.

| 0rlando a răspuns (pentru AndraNicoleta):

De unde ai mai scos și aberațiile astea cu munca voluntară? Salariul unui asistent universitar este de 1200 de lei, iar cel al unui lector universitar doctorand ajunge la 1400.

| AndraNicoleta a răspuns (pentru 0rlando):

Din viata reala le-am scos. Nu din ce se scrie pe internet sau prin ziare.
Si ca sa fii lector trebuie sa ai deja doctoratul, nu sa fii doctorand.

| MrAngelus a răspuns:

Intre 3. 348 si 5. 095 lei

Sursa: http://www.ziare.com/......11-1037546

| AndraNicoleta a răspuns:

Depinde si ce vechime are in invatamant. Seminaristii fac foamea, dar un prof. dr. conf. ajunge si la 8000 RON.

| AndraNicoleta a răspuns:

Si uite ca s-a mai desteptat si internetul.

http://www.money.ro/......45266.html

Astia parca depasesc 5000 de lei;). Si crede-ma ca sunt foarte multe cazuri cu astfel de salarii.

| 0rlando a răspuns (pentru AndraNicoleta):

Aici nu discutăm de universități private de top, discutăm de universități de rând, pe care și le permite toată lumea. Cât despre lectorul universitar doctorand, citește legea învățământului și ai să te lămurești, am profesori lectori doctoranzi și salariile pe care le-am spus, sunt cele primite de ei.

| AndraNicoleta a răspuns (pentru 0rlando):

Inseamna ca universitatea ta functioneaza in ilegalitate.

Si, sincer, ASE sau SNSPA nu mi se par a fi universitati de top.

| 0rlando a răspuns (pentru AndraNicoleta):

Nu sunt la Spiru Haret dacă la asta te referi și ți-am spus, citește legea învățământului și a salarizării și ai să te lămurești.

| AndraNicoleta a răspuns (pentru 0rlando):

Eu sunt foarte lamurita si cu ce scrie in lege si cu ce se intampla in realitate si nu cred ca mai are rost sa continuam discutia asta contradictorie care oricum nu duce nicaieri.

O seara buna!

| 0rlando a răspuns (pentru AndraNicoleta):

Mulțumesc la fel.