| Jurnaldedecembrie a întrebat:

Cat de mult conteaza pentru voi studiile superioare(facultatea)? E adevarat ca in ziua de azi, foarte greu iti gasesti un loc de munca bun fara facultate, dar daca de exemplu v-ati gasi un loc bun de munca fara facultate ati mai face si facultatea? Facultatea o faceti pentru ca va ofera o imagine mai buna sau pentru a avea un loc de munca mai bun?

8 răspunsuri:
| z8 a răspuns:

Studiile superioare cat conteaza pentru mine? Mult, chiar foarte. Cat conteaza diploma de facultate? Pentru majoritatea, putin, pentru mine, nimic. Conteaza ce inveti in facultatea aia, ca d-aia te duci la facultate, sa inveti ceva, ceva ce-ti place, ceva ce e util societatii, ceva pentru care cineva te-ar plati.

Vrobesti de angajare, hai sa vedem din perspectiva unui angajator. Studiu de caz: TU, EU, NOI cei de aici, suntem angajatori (patroniwinking, sau cel putini la resurse umane big grin). Ca angajator, ai nevoie de...un manager, sau un designer, sau un arhitect, sau o secretara, etc. Dam sfoara in tara si se prezinta la interviu 2 persoane. O sa le zicem Andrei si Tudor.

NOI, cei de pe TPU, ca angajatori responsabili, le dam de completat un CV (sa stim si noi asa la prima vedere cu cine avem d-aface). Pe CV, Andrei si Tudor arata identic, cu o mica exceptie. Andrei a facut facultatea in domeniu, Tudor nu. NOI, ca angajatori cu experienta deschisi la minte, nu ne uitam doar la CV. Ii chemam pe amandoi la interviu. La interviu, stupoare, se descurca la fel. Intr-un interviu de 10 minute, si Andrei si Tudor par baieti de treaba, cinstiti si care-si stiu domeniul. Suntem intr-o situatie delicata, nu putem s-a angajat decat pe unul singur, trebuie sa-i departajam cumva. Ne gandim, si intram mai adanc in problema.

-Hai sa sunam angajatori anteriori, sa le cerem feedback despre Andrei si Tudor. Problema este ca amandoi au 24 de ani si n-au mai fost angajati. La Andrei putem sa sunam profesorii de facultate (sa me spuna cate ceva despre el), la Tudor, pe nimeni. Andrei 1, Tudor 0

-Ne gandim, 10 minute de interviu si un CV pot fi inselatoare, poate Andrei si Tudor sunt buni de gura si te duc cu zaharelul. Totusi, Andrei are o diploma care atesta ca stie ce pretinde ca stie, Tudor nu, de ce sa ne riscam cu Tudor? Andrei 2, Tudor 0.

-Ne gandim, la un angajat ce treaba stie sa faca este f important, dar mai important pentru. un patron este sa stie ca poate sa se bazeze pe angajatul lui, ca angajatul lui poate duce o treaba la bun sfarsit, ca angajatul lui stie sa lucreze in echipa, etc. Este costisitor sa concediezi un angajat. Andrei a facut o facultate, a dus-o la bun sfarsit, 3-4 ani a muncit fara sa dea bir cu fugitii, in facultate ai proiecte in echipa, deci se stie ca Andrei are experienta cu lucrul in echipa. Ce facea Tudor in timp ce Andrei facea facultatea? Ce spune despre Tudor faptul ca nici macar n-a facut o facultate? Daca Tudor chiar e pasionat si vrea sa munceasca in arhitectura\management\etc\etc, de ce nu a facut nici macar o facultate? Acolo te duci sa obti aceste cunostinte, nu? E vorba de mentalitate aici. Andrei 3, Tudor 0.

In concluzie, NOI, cei de pe TPU, hotaram sa-l angajam pe Andrei deoarece are o dovada a cunostintelor (diploma de facultate), am putut sa vorbim cu un profesor, doi, despre el, a demonstrat ca poate duce un lucru important si de durata la bun sfarsit (facultatea). Tudor este prea riscant, daca numai gura e de el?

Asa gandeste un angajator, cunosc multi, sunt prieten bun cu cativa. Un angajat este o investitie pentru. patron, angajatul care face treaba, e de incredere si te poti baza pe el, dupa ce se dovedeste, patronul face orice, ii da oricat numai sa stea la el in firma (deoarece oamenii astia sunt aur curat pentru el). Te asigur eu ca daca treci printr-o facultate doar de dragul unei diplome, fara sa acumulezi nimic, niciun om normal n-o sa te angajeze. Nici tu nu l-ai angaja pe unul care are diploma dar in primele 2-3 zile de munca vezi ca habar n-are pe ce lume traieste. Daca nu stie nimic, poate sa aiba si 100 de diplome. Daca nu produce valoare pentru patron (bani), atunci degeaba.

| BigV a răspuns:

Ma stii care e faza?! E greu sa te angajezi si cu facultate, daca nici macar facultate nu faci... iti dai seama si singur ca nu te angajeaza nici dracu! Si inca ceva, daca tu crezi ca poti sa faci bani pe internet sau fara sa muncesti iti dau o veste groaznica, banii nu pica din cer decat daca visezi!

| Intruder19 a răspuns:

In Romania nu iti gasesti de lucru nici cu facultate, probabil peste 2-3 ani sa iti poti gasi un loc de munca decent, bine platit si fix.

| Vlad9371 a răspuns:

Poi eu mai am un an de liceu si dupa fac facultate. Cel mai mult pe lumea aste urasc sa invat dar o sa fac o facultate ca pentru mine facultatea care o sa o urmez inseamna in jur de 10.000 de euro pe luna (plus o gramada de avantaje). O sa credeti ca glumesc dar asta e adevarul ca eu nu-s in Romania. Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data faci nimic dupa aia cresa, camin, gradinita, scoala generala, gimnaziu, liceu, facultate, doctorat/masterat.

| Malphas a răspuns:

Nu-ţi găseşti de lucru nici cu facultate, mai ales fără. Pe când cu studiile superioare făcute, se mai întrezăreşte o rază de speranţă, doar cu liceul nu faci nimic. Numai bine!

| Uraniu a răspuns:

Ai sanse mai mari sa iei o slujba cu facultate

| AmoreSpeciale a răspuns:

Parerea mea: depinde de ce vrei sa faci in viitor...depinde ce loc de munk alegi.In Romania multi angajatori se uita la o Diploma de facultate pe cand in strainatate nu, iti garantez eu pentru ca sunt in strainatate si de putin timp am inceput sa lucrez ca segretara la un judecator si am decat Diploma de liceu Contabilitate aici e mai importanta voia de munca, seriozitatea si dedicarea ta.in concluzie Romania cere prea mult dar nu se uita la ce are deja... posibil ca in Romania sa fie mult mai multe persoane cu facultate decat in strainatate.Alegerea depinde de tine bafta