| Alexskvr a întrebat:

La ce ajuta studiile superioare de exemplu facultate in Romania?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa devii medic, avocat, inginer mecanic, constructor, arhitect, profesor, judecător, procuror, farmacist, chimist, programator... orice meserie calificată superior.

13 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Ai sanse mai mici sa fii bataia de joc a patronului, spre deosebire de cei care au doar liceul terminat sau nici macar ala.Sigur ca depinde si de facultate.

| Frank51 a răspuns:

Să te angajezi ca specialist, fără studii superioare te poți angaja doar ca muncitor, operator, tehnician, etc.

https://www.rubinian.com/cor_2_subgrupa_majora.php?id=2

| NLS a răspuns:

Daca ai de gand sa inveti din greu, ajuta enorm in dezvoltarea ta, si in gasirea unui loc de munca bine sau foarte bine platit.

Daca ai de gand sa o faci doar pentru ca te imping parintii de la spate sa faci si tu (ca multi o fac),
sau ai de gand sa tragi de timp pana te hotarasti ce vrei de la viata,
sau vrei si tu o diploma, oricare ar fi ea, dar nu ai tangenta cu domeniul ales, - mai bine nu o faci,
si te axezi pe ceva ce iti place, ceva la ce te pricepi.
Poti face bani frumosi si fara facultate, daca esti bun la ceva anume, daca esti atras de un anumit domeniu.

| Hyperion7 a răspuns:

Ai o șansă în plus la angajare in orice domeniu tehnic și o șansă să te angajezi acolo vrei tu sa o faci (medic, polițist... înțelegi tu ideea)
Și cam atât

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca vrei sa mergi pe un domeniu anume, nu numai ca ajuta, dar si necesita sa faci facultate. De exemplu in inginerie, medic, avocat, profesor, judecator, procuror, sau alte locuri de munca unde iti trebuie facultatea.

Dar daca faci facultate doar de dragul parintilor sau de dragul de a fi facuta, iti pierzi ani din viata degeaba.

| goguPatent a răspuns:

Ce facusi bre Kronstadtule? Ingore? Atat poti?

Răspuns utilizator avertizat
| OSLOMELBOURNE a răspuns:

În multe cazuri la nimic

| AAme23 a răspuns:

Depinde cum vezi si tu situația. Te ajuta sa nu si mai bata joc seful de tine, sa te priveasca si pe tine ca un om, si sa ai un salariu decent fata de un angajat cu liceu, acum depinde si de job.Ai mai multe usi deschise in diferite domenii, dar nu mereu, mai mult de atat, Românica nu ofera