| Anonim20000000 a întrebat:

Credeti ca Facultatea de Drept este o facultate inutila? Majoritatea spun ca nu iti gasesti loc de munca dupa. Conteaza unde ai terminat facultatea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce facultate faci. Daca termini la Bucuresti, Cluj, Iasi, Timisoara, nu, nu e inutila. Se face scoala si nu ai cum sa termini fara sa inveti.
Problema e alta. Sunt n facultati private de drept care scot pe banda rulanta semidobitoci care sustin, de exemplu, ca in Romania avem jurati. Si de aici vine conceptia ca sunt multi juristi. In realitate, doar cateva facultati scot persoane care stiu drept.
In ceea ce priveste admiterile, nu te lua dupa toata lumea care spune ca se intra pe pile. Nu e asa. Ma rog, poate la notariat inca e asa, dar in rest nu. In avocatura, e drept ca acum 15 20 de ani era o problema si se cereau bani pentru stagii pentru ca erau foarte putini cei care puteau lua stagiari, dar nu mai e cazul; poate mai e in orase gen Cuca Macaii, dar nu inteleg de ce ai vrea sa fii stagiar acolo. In orase precum Bucuresti, Cluj, Timisoara, Iasi, etc, nu este cazul. De asemenea, tot privind avocatura e un mit ca sunt multi acocati pe piata. E oarecum adevarat pentru ca in trecut se intra pe pile, coruptie, etc. Acum nu mai e cazul. De obicei, la examenul de admitere in barou, 30% e promovabilitate mare!
In rest, toate profesiile juridice au examene serioase de intrare.

Este inutila. Am un punct de vedere diferit pentru asta. Avand in vedere stresul pe care il mananci pe paine, problemele de incredere si respect fata de propria persoana pe care ti le poate genera facultatea si mediul ala toxic, toate astea raportate la salariul initial care probabil in cel mai fericot caz ajunge la 1.5k euro pe luna daca esti foarte bun(si pe la 800-900 de euro pe luna daca esti ok), eu spun ca e inutila. Asta pentru ca iti face mai mult rau decat bine. Otherwise te invata lucruri interesante, dar stii cum functioneaza intreaga societatea si nu te prea mai poti bucura de viata dupalaughing

5 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Loc de munca găsești, dar mai greu în domeniul ala. Iti trebuie și putin noroc.
Inutila clar nu este, ca avem nevoie de avocați, notari, judecători și așa mai departe.

| RxTx a răspuns:

Dupa facutate ca sa devii tu avocat sau judecător sau jurist mai trebuie sa te înscrii in uniunea juriștilor unde vei mai face o scoala care costa mult si durează
Sau sa mai faci tu 8 ani de practica pe langa un avocat

| Sophieka a răspuns:

Este inutila pentru cei care nu stiu de ce o fac! La fel ca restul facultatilor pentru care ai da cu banu sa optezi!

| anonimuIl a răspuns:

Facultatea de drept e bună dacă ai avocati in familie sau persoane care să cunoască avocați, notari, judecători. Altfel o faci degeaba că tot cu relații te vei angaja undeva că sunt foarte mulți care termină dreptul anual.

| sparklingqueen a răspuns:

Nicio facultate nu e inutila, dar cum au zis si colegii de mai jos, e greu sa ai un job in domeniul acesta, trebuie sa stii persoanele potrivite, si trebuie sa ai mare noroc ca sa devii avocat/notar si toate astea.