Întrebare recomandată | Edmonds2342 a întrebat:

Care e salariul minim pe economie in Romania la momentul actual?

Răspuns Câştigător
| micuady a răspuns:

De la 1 Ianuarie 2020, salariul minim pe economie a intrat in vigoare. Astfel, niciun roman dupa aceasta data pentru prestarea unei munci de 8 ore pe zi si incheierea unui contract de munca intre el si angajator nu poate castiga salariul brut mai mic de 2230 de lei, net = 1347 de lei.

Informatii complete despre salariul minim pe economie, fluturasul de salariu gasiti pe https://calculator-salariu.net/salariu-minim-pe-economie.html

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariul minim brut este de 1.900 lei, pentru un program intreg de lucru, conform HG nr.846/2017, citez:
"Art.1. Incepand cu data de 1 ianuarie 2018, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, se stabilește la 1900 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166, 666 ore, in medie, pe luna, in anul 2018, reprezentand 11, 40 lei/ora."

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Sper si cred ca o sa fie ceva mai bine in urmatorii ani si fac asta, mai ales, pentru cei mai tineri, eu nu mai am foarte mult.
In prezent castigam mai multi bani decat acum 10 ani dar o parte din cresterea veniturilor a fost erodata de inflatie.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

1900ron brut dupa modificarile cu trecerea contributiilor la angajat

| MihaiNicu23 a răspuns:

Brut este 1900 de lei iar net 1162.

| Mclaren12 a răspuns:

Daca imi aduc bine aminte, 1250 de lei net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1450 lei este salariul minim neimpozabil

| Victoria18 a răspuns:

1500 lei stiu

| nda a răspuns:

Brut e 1900. In mana iei putin mai mult de jumatate. S-au marit doar pe hartie, ca platesti la impozite de iti sar capacele ca sa poata sta altii acasa pe social.

| Ionut_Ciocan_1995 a răspuns:

1750 lei brut.

| DoMary68 a răspuns:

1900 dar ramai cu 1200 sau 1300 restul trage statul