| alexandra257999xuny a întrebat:

Cât este salariul minim pe economie la momentul actual?

29 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG nr.1.071/2021, pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, citez:
  "ART.1. Începând cu data de 1 ianuarie 2022, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se stabileşte în bani, fără a include sporuri şi alte adaosuri, la suma de 2.550 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 167, 333 ore pe lună, reprezentând 15, 239 lei/oră."

| tonyc7 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci net cat inseamna?

| anonimuIl a răspuns (pentru tonyc7):

Azi salariul minim net ca să vină omul la angajare e 2500 lei net + bonuri de masă.

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Nu asculta aberatiile scrise de @anonimuIl
Salariu minim net legal e 1524 si se aplica in toata tara, inclusiv in B

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Nu citi toate tâmpeniile provincialilor.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce amuzant esti.
Ai fost vreodata prin niste cartiere mai marginase ale Bucurestiului sa vezi dimineata cum arata un pensionar cu pensie modesta?

| anonimuIl a răspuns (pentru goguPatent):

Pensionarul ăla de care spui sigur are pensie bună.

| tonyc7 a răspuns (pentru suntserios):

Incredibil ca in anul 2022 intr-o tara membra UE mai exista oameni care traiesc din 1524 lei pe luna! Acum inteleg masele de romani care aleg sa plece in afara!

| Ioandelasal a răspuns (pentru tonyc7):

Salariul net este de 1.524 lei, la care se pot adauga sporuri si tichete de masa, dupa caz.

| MasterYii a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu tin cu suntserios dar aberezi aici, salariul minim net e 1524 lei asa scrie pe ajofm official.
Salariul minim net este calculat in afara bonurilor, sporurilor sau primerlor.
Chiar daca multe firme ofera si bonuri de masa si sporuri in functie de tura de noapte si zile de odihna care ajung la 2500, asta nu insemna ca minmul e 2500.winking

| suntserios a răspuns (pentru MasterYii):

Da de ce nu tii cu mine?

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Mie mi se pare mai incredibil ca sunt oameni care nu pot cauta pe net informatii de genul cat e salariu minim si se minuneaza cand afla.

| MasterYii a răspuns (pentru suntserios):

La modul ca sunt de acord cu tine dar nu pentru ca iti tin partea, ci pentru ca asa este. i-am exeplicat ca sa intaleaga.

| anonimuIl a răspuns (pentru MasterYii):

Salariul minim ca să vină cineva la angajare e 2500 lei + bonuri de masă la program de 160 ore lunar.

| MasterYii a răspuns (pentru anonimuIl):

Cum am zis, da, e adevarat ca multe firme, atat private cat si de stat ofera salarii peste minimul pe economie, ceea ce e bine, dar ca raspuns strict la intrebarea pusa de om "Care este salariul minim la monentul actual?" acela e 1524 raspunsul corect.
Daca intreba care sunt salariile in medie in zona capitalei era altceva.
Sa numai pun ca salariile diferentiaza si de zona. E normal ca in Bucuresti salariile sa fie putin mai mari in medie.
Dar sunt si zone ale tarii unde salariile sunt mai mici.

| anonimuIl a răspuns (pentru MasterYii):

Nu vine nimeni la angajare pe 2500 lei.

| goguPatent a răspuns (pentru anonimuIl):

Esti total pe dinafara. Scrii si tu aici sa iti ocupi timpul de somer probabil.

| MasterYii a răspuns (pentru anonimuIl):

Mai e pana atunciwinking
Ultima data cand am lucrat in RO am luat 2900 lei 8h/6 zile/+sarbatori, acum un an.
Acum lucru in Spania iau dublu.
Perosnal nici eu nu as lucra pe salar sub 2500.
Dar pana la 3k lei sau 1k euro in Ro mai trebuie cel putin 2 mandate de presedinti sa treaca.

| anonimuIl a răspuns (pentru goguPatent):

Ai dreptate că salariul minim e 1524 lei.

| anonimuIl a răspuns (pentru goguPatent):

Stau de câțiva ani acasă, mă plictisesc mult toată ziua.

| anonimuIl a răspuns (pentru goguPatent):

Acum 25 de ani aveam salariul mic.

| Mosotti a răspuns (pentru anonimuIl):

Eu stau acasa de 19 ani si 4 luni si nu ma plictisesc, TV emisiuni, documentare, filme, pe telefon mai citesc despre medicina si diverse, mai joc un joc, ma mai uit la clipuri de pe Youtube de tot felul, pe calc mai stau pe forum, mai ascult muzica, mai fac editari video, audio, filmulete 3 D cu efecte speciale, mai stau de vb cu prietenii, n-am timp de plictiseala.

Cand venea prietenu inginer, mai lucram probleme de mate si fizica, discutam de istorie, politica, economie ore intregi.

Nu am inteles niciodata de ce se plictisesc oamenii acasa, cand sunt n chestii de facut.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Deci sa inteleg ca tu de 19 ani si 4 luni nu esti in piata muncii, nu participi activ la economia tarii si totusi iti permiti sa dai sfaturi pe aici si opinii despre cum ar trebui sa mearga economia si societatea?

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Ba particip la economia tarii, platesc taxe si impozite, platesc asigurarea medicala.
Si ala gras poate sa-ti zica cum sa slabesti, nu trebuie neaparat sa faci tu acel lucru, poti sa spui cum merge si fara sa fi tu implicat acolo.

Si ce sa zic, astia care-s pe piata muncii ce stiu? Habar n-au pe ce lume traiesc, in ce sistem traiesc.
Ca daca aveau habar, de mult ne mergea bine, nu mai votau mafiotii prin rotatie la infinit, pentru ca si-ar fi dat seama ce si cum, si ar fi facut ce trebuie de mult, ei vad ca de 32 ani ne merge prost, si tot nu se intreaba unde e problema cu adevarat.
Si cand ies in strada, habar nu au ce trebuie facut ca sa fie bine, jos ala si ala, si? Dupa aia? Deci e clar.

Asa ca e irelevant daca activezi pe piata muncii sau nu, conteaza ce stii, cum stii ca merge treaba.

| darrio2007 a răspuns:

Salariul minim pe economie net este de 1524 lei.

| Mosotti a răspuns:

Salariu minim brut este 2550 lei, si net este 1524 cum zice Dario.

| haileewatson a răspuns:

In momentul actual in Romania:
Salariul net minim: 1524 de lei
Salariul brut minim: 2550 de lei

| goguPatent a răspuns:

Ma scuzi nu am stiut ca ai alergie la saracie.

| goguPatent a răspuns:

Si a cui era vina ca munceai mult si prost?