| SanziiAndry a întrebat:

Cat inseamna 20% reducere daca acel lucru costa 60 de euro?

Răspuns Câştigător
| OmulCareStieCeFace a răspuns:

Inseamna ca este 12 euro reducere adica o sa coste 48 de euro in loc de 60

10 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

12 euro cred

| Anda1197 a răspuns:

Deci: 60-(20*60%) = 60-20*60/100=60-12 = 48 euro happy

| Catalin_Adrian_Neagu_1989 a răspuns:

60-20%(12)=48 iti ramane de platit

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici două operații nu mai suntem în stare să facem?

| faramatania a răspuns:

Dai click pe start, scrii jos, calculator, dai click pe calculator, şi-ţi calculezi singur. wave

| liliacALB a răspuns:

Intrebare inadmisibila, chiar si pentru clasa a 4-a. Unii chiar nu au ce face cu timpul si se joaca cu soricelul pe monitor

| DushulRece a răspuns:

Gratis inseamna

| beniamin1991 a răspuns:

Este o formula de calcul simpla, pe care o poti face oricand, chiar si la magazin, cu calculatorul, daca nu esti bun la matematica.

Notam pretul cu x
Reducerea cu y
%=100

Si vine x * y : 100
Adica 60 ori 20 impartit la 100 =12
Asta este reducerea, de 12 euro.
Dupa aceea scazi 12 euro din pretul initial, fara reducere, 60, si afli suma finala.

| alealia a răspuns:

Inseamna 12 euro

| KittyKinz a răspuns:

20% reducere inseamna 12 euro. Adica dupa ce folosesti reducerea acel lucru va costa 48 de euro. Sper ca te-am ajutat!