| Pitic a întrebat:

Daca un produs costa 50 de lei si se face reducere 15 %, cat este pretul? cum se calculaza?
si tva?
si cat s, a mai facut euro?

6 răspunsuri:
| Pitic explică:

4 lei si 60 de bani?

| lmny a răspuns (pentru Pitic):

Euro e 4 lei si 60 de bani.
Produsul tau de 50 de lei, in urma reducerii va fi 4 lei si 25 de bani

| OmulCareStieCeFace a răspuns:

Este 43,5 nu o sa mai coste 50 si o sa coste 43.5 si fara tevea este de 32, 5 iar euro s-a facut 46 la cumparare 45 la vanzare

| lmny a răspuns (pentru OmulCareStieCeFace):

Nu stiu cum ai calculat tu pretul fara TVA.
TVA este, de obicei inclus in pretul final, 50 lei acum.
TVA. fiind 24%, produsul fara TVA ar costa 38 lei ( adica 50-[(24/100)*50]

si pentru pretul in urma reducerii, 50- 7.5 e 42.5, nu 43.5

| lmny a răspuns:

15 % = 15/100 (=0.15)
15 % din 50 = 15/100 * 50 (=7.5)
pretul in urma reducerii va fi, deci, 50- 7.5 (=42.5)

TVA-ul se calculeaza la fel. Fiind 24% in general, trebuie sa afli cat inseamna 24 din pretul total(100%)
Asa ca imparti 24 la 100 si apoi rezultatul il inmultesti cu pretul total. Rezultatul reprezinta valoarea TVA-ului pentru acel produs.
Daca stii ca TVA-ul a fost deja inclus in pret, va trebui sa scazi acea valoare din pretul total,
iar daca in pret nu a fost inclusa TVA, atunci acea valoare va trebui adaugata la pretul de fata.

| oxxy05 a răspuns:

Pai faci 50-15% adica 42, 5
Raspunsul lui Imny este cel mai corect happy